ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6492 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Ringo Starr: Retro návštěva strýčka Ringa

0 Redakce 30.6.2011

Zanedlouho jednasedmdesátiletý hudebník a příležitostný herec Ringo Starr v Evropě naposledy před středečním vystoupením v téměř zaplněném pražském Kongresovém centru koncertoval před patnácti lety, a v České republice se představil vůbec poprvé. Kdo z pamětníků vyrazil na zpívajícího bubeníka s výrazným nosem z nostalgie za Beatles a vůbec 60. léta, asi nelitoval. A to přesto, že v téměř polovině písní Ringo nezpíval.

Neuvěřitelně mladistvě vyhlížející Ringo zahájil téměř dvouhodinové vystoupení čtyřicet let starou písní It Don't Come Easy, svým prvním singlem po rozpadu Beatles. Následující starý dobrý Perkinsův rock´n´roll Honey Don't a Choose Love, titulní píseň jeho šest let starého sólového alba. Úvodní skladby dokázaly očekávanou věc – se zpěvem Ringa to nebude žádná sláva. Chybějící rozsah však hubený a upraveně působící Ringo celou kariéru nahrazuje dobráckou upřímností a vstřícným jednáním umělce, který zná své mantinely. Zabralo to i na pražské publikum.

Z doprovodné hvězdné kapely Ringo Starr and His All Starr Band na sebe hned zpočátku výrazně upozornilo několik hudebníků. Načal to kytarista a zpěvák Rick Derringer s hitem Hang on Sloopy, s nímž v 60. letech boural hitparády. Pokračoval multiinstrumentalista Edgar Winter s peckou Free Ride a Wally Palmar úspěšnou skladbu Talking In Your Sleep detroitské formace z 80. let The Romantics. V tuto chvíli, kdy dobře našlápnutý koncert začal uvadat a měnit se v živý retro večírek, přispěchal Ringo pendlující mezi mikrofonem a bicí soupravou s beatlesovskou klasikou I Wanna Be Your Man a znovu nahodil řetěz.

Ten zase trochu spadl při chvilce pro zpěváka a klávesistu Garyho Wrighta s jeho velkým hitem Dream Weaver z roku 1974 a skladatele a baskytaristu Richarda Pageho a jeho skladbu Kyrie z repertoáru kapely Mr. Mister.

Následovaly minuty s Ringem v hlavní roli, při nichž v roli zpěváka vyšel do popředí a za bicími se činil druhý bubeník Gregg Bissonette. Zazněla velmi vydařená skladba The Other Side of Liverpool z Ringova posledního sólového alba Y Not a beatlesovský klenot Yellow Submarine, při němž se mezi sedačkami Kongresového centra strhla tak roztleskaná zábava, že to připomínalo estrádu Ein Kessel Buntes. První polovinu koncertu završil Edgar Winter s klávesami kolem krku svou instrumentální skladbou Frankenstein.

V podobném duchu pokračovala  druhá část koncertu, v níž se ve vstřícné a pohodové atmosféře a za velmi dobrého zvuku střídaly hity členů Ringo Starr and His All Starr Band s písněmi jejich principála. Většinu přítomných pobavila připomínka starých hitů jako What I Like About You (Wally Palmar), Rock N Roll Hoochie Koo (Rick Derringer), Love Is Alive (Gary Wright) nebo Broken Wings (Richard Page) a Ringovy pěvecké výstupy Peace Dream, Back Off Boogaloo, Photograph či Act Naturally, které okořenil roztomilými pokusy o tanec.

Závěr pak Kongresové centrum obrazně posadil na zadek a ve skutečnosti zvedl ze sedaček, když skvost With A Little Help From My Friends v závěru přešela do Lennonovy protiválečné hymny Give Peace a Chance.

V souladu se svým odmítavým postojem k novinářům a pečlivou ochranou soukromí Ringo i přes ovace nepřidal ani minutu a zmizel v zákulisí. I tak po něm zůstal dojem hodného strýčka, s nímž bych se nebál pustit na dovolenou svou dceru.

Praha, 29. června, Kongresové centrum

Richard Winter