ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5225 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

The Secret World: Návštěva stačí

0 Petr Hašek 14.8.2012

S MMORPG jako by se v poslední době roztrhl pytel. Některá jsou placená, některá jsou zdarma. Některá se snaží být originální, jiná zase chtějí kopírovat jednu z nejúspěšnějších her všech dob, World of Warcraft

Ale jedno mají zatím téměř všechny tyto tituly společné – po chvíli upadnou v zapomnění, protože obvykle se za počátečním okouzlením schovává špatně vyvážený systém nebo chybí nějaký ten „tahák“, který by hráče nutil hru znovu a znovu zapínat, případně platit. Bude Secret World patřit k těm více úspěšným, nebo nebude?

Příběh Secret World je založený na teorii, že kromě našeho známého světa existuje ještě jeden, „Utajený svět“, zmítaný magickými silami a démony. V tomto tajném světě spolu zápasí tři hlavní frakce: První jsou Templáři, řád, který tematicky navazuje na ten rytířský, zrušený ve středověku. Templáři se soustředí na boj s démony, přičemž neváhají použít krajní prostředky. Další frakcí jsou Illuminati, Osvícení – bezskrupulózní tajní agenti, využívající ve svůj prospěch nejnovější technologie, známosti na vysokých společenských a politických postech a neváhají se uchýlit třeba k vydírání. A někde mezi nimi stojí Draci (Dragon), připomínající japonskou Yakuzu. Jejich hlavním nástrojem je chaos.

Vy, jakožto obyčejný smrtelník, v sobě naleznete zvláštní moc, zprvu nepříjemnou, neovladatelnou, nevyužitelnou. Brzy jí však přijdete na kloub a začnete se ji učit používat. Pak u vás zazvoní „personalista“ jedné ze zvolených skupin, přidáte se k ní a začnete nový život.

Tím příběh samozřejmě nekončí, ale teprve začíná, více však nebudeme prozrazovat, protože Secret World se právě na příběh výrazně soustředí, podobně jako Star Wars: The Old Republic z konce minulého roku. Atraktivní zápletka je doplněna velmi hustou atmosférou, která člověka téměř okamžitě a snadno pohltí. Trochu jí však ubírá grafika, která už skutečně není „nic moc“, ale na MMO poměry se stále drží.

Na Secret World skutečně je pár věcí, které vás překvapí. První z nich je pečlivost a propracovanost vedlejších úkolů. I když se téměř vždy jedná o naprosto typické pověření typu „zabij a přines“, v Secret World je jeho zadávání i dokončení doprovázeno obsáhlými namluvenými konverzacemi, ve kterých se hráč detailně dozví, proč vlastně dělá to, co dělá. Vedlejší úkoly je nutné plnit souběžně s hlavní příběhovou linií, zejména kvůli lineárně stoupající obtížnosti. Některé ze zmíněných úkolů jsou skutečně velmi originální – jedná se totiž o puzzle, které řešíte pomocí hledání indicií na zabudovaném internetovém prohlížeči, nebo „plížící“ stealth mise.

Tím ale originalita této hry končí. Za neobvyklou by se sice dala označit „absence povolání“, jenže jen do té chvíle, než zjistíte, že všechny postavy disponují tímtéž kruhem a tabulkou schopností, podle kterých se nakonec tak jako tak klasicky zaškatulkujete jako kouzelník, střelec nebo „tank“. Stejně tak sice chybí klasické „levelování“, ale získávání bodů dovedností podle dokončených úkolů funguje na stejném principu.

Uživatelské rozhraní odpovídá standardu, až na zmatený inventář, v němž ikonky všech věcí vypadají skoro stejně, a je tak těžké se v nich vyznat. Osobně považuji za mínus fakt, že na sebe oblékáte pouze náušnice, náhrdelníky a další cetky, které nemají žádný dopad na vzhled vaší postavy. Později je možné získat nějaké „outfity“, buď ve hře, nebo za peníze, ale to prostě není ono. Pořád se přece budeme stokrát raději chlubit epickou zbrojí, která je na první pohled vidět, než se dívat do inventáře na fialovou ikonu náušnic, což nám asi přinese téměř nulovou satisfakci z vykonané „práce“ potřebnou pro získání daného předmětu.

Vyhlídky Secret World ovšem kazí především to, že mu chybí ta nejdůležitější součást MMO her, totiž endgame obsah – ten výše zmíněný „tahák“, který by vás přinutil hru každý měsíc znovu platit a hrát pořád dál a dál. Jakmile dokončíte příběh, zjistíte, že už vás v Tajném světě nic nedrží. Jistě, můžete si zahrát PvP proti ostatním hráčům, ale to působí dost kostrbatě a koneckonců sami vývojáři přiznávají, že se na něj nesoustředí.

Proč je tedy vůbec Secret World online hra? Drtivou část příběhu stejně budete hrát sami a ostatní hráči pobíhající po mapě vás akorát obtěžují. Těch pár dungeonů v partě i PvP by se ke hře dalo klidně přilepit jako samostatný multiplayer a nikdo by si nestěžoval. Atmosféra tajného světa je sice pohlcující, ale brzo omrzí. Po pár hodinách hraní zjistíte, že vám hra za těch pár stovek měsíčně nestojí. Navzdory všem slibům a očekáváním se tedy opět žádná revoluce nekoná a Secret World se může zařadit mezi desítky ostatních „průměrných“ MMORPG titulů.

7,0/10

Pavel Charbuský

THE SECRET WORLD
Výrobce: Funcom
Vydavatel: EA
Platforma: PC (testovaná)
Jazyk: anglicky