ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6546 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Sleeping Dogs: Malý hongkongský zázrak

0 Petr Hašek 27.8.2012

Policejní důstojník Wei Shen pracuje v utajení. Musí infiltrovat triádu ve svém rodném Hong Kongu a odhalit její vůdce.

Čím výše ale stoupá v hierarchii organizovaného zločinu, tím méně se chová jako policista. Udrží si Wei Shen svoje ideály a zásady, nebo se z něj stane obyčejný gangster?

Sleeping Dogs sázejí na jistotu. Herní styl ala Grand Theft Auto kombinují s hongkongskými akčními filmy ve stylu Johna Woo. Příběh je zas variací na mafiánské klasiky – Wei Shen nejdřív bude vybírat výpalné od stánkařů, než se dostane k té záživné práci. Přestože Sleeping Dogs pouze recyklují cizí nápady, dělají to s vkusem a s respektem k originálu. Výsledný mix proto působí jako pocta žánru – pomáhá mu i skvělé technické provedení herních mechanik. Až na zběsilý model řízení tu vše pracuje dokonce lépe než u slavnější konkurence od Rockstaru.

Anglicko-kanadští vývojáři se snažili zachytit život triád co nejstřízlivěji – nezabíjíte vaše konkurenty po tisících, naopak téměř do půlky hry si vystačíte pouze s pěstmi a kopy. Nepřipadáte si proto jako řezník. Zastrašování nepřátel navíc dává smysl, kdo by vám platil za ochranu, kdybyste všechny zabili.

Stejný seriózní tón platí i pro příběh. Wei Shen zbytečně nevtipkuje, spíš nadává a kleje. Zároveň je to ale klasický hodný hoch, který je slušný, uctivý k ženám a loajální vůči starším a nadřízeným. Na životě v triádě ho ani tolik nelákají bohatství a moc, ale spíš pocit sounáležitosti. Wei chce někam patřit a gangsteři mu suplují jeho rozpadlou rodinu.

Sleeping Dogs se drží při zemi a až na výjimky se vyhýbají klišé. Bohužel všudypřítomný Jackie, Weiův kamarád z dětství, je na obtíž jak pro hlavního hrdinu, tak pro hráče. I slušně rozjetý závěr zpomaluje mnoho situací, kdy Jackieho musíte tahat z bryndy. Figura nemotorného parťáka se vůbec nehodí k vážnému duchu hry – zaclání jako nešikovně přejatá konvence akčních filmů.

Největším tahákem Sleeping Dogs je sám Hong Kong. Čínská metropole není jenom kulisou, její nahuštěná a proměnlivá architektura pomáhá zachytit růst hlavního hrdiny – od klikatých, stísněných zákoutí k obřím mrakodrapům a čtyřproudovým obchvatům. Navíc v Hong Kongu se kvůli jeho britské minulosti jezdí vlevo a vy si budete muset zvyknout, pokud nechcete pořád narážet do protijedoucích aut. Mnoho postav mluví zdejší kantonskou čínštinou, a dotváří tak pocit živoucí a uvěřitelné herní adaptace skutečného města.

Na poměry her s otevřeným světem je novinka od Square Enix krátká a zbytečně snadná. Hlavní dějovou linkou prosvištíte bez nesnází za méně než deset hodin. Postranní úkoly opakují několik málo principů. Nejzajímavější z nich jsou policejní případy, ve kterých musíte vlastně ve dvojitém utajení pomáhat místní kriminálce. Ačkoliv jde většinou o pouhou sekvenci miniher a popojíždění autem, svými tématy i tempem osvěžují klasické gangsterské povinnosti hlavního hrdiny.

Úděl hlavního hrdiny Weie Shena je povědomý, podobné příběhy jsme dřív zažívali v hrách od Rockstaru. Sleeping Dogs bohužel nic neinovují, jen ozkoušenému žánru dávají nový exotický kung fu kontext.

7,9/10

Honza Švelch

SLEEPING DOGS
Výrobce: United Front Games, Square Enix London Studios
Vydavatel: Square Enix/CENEGA
Platforma: PS3 (testovaná), PC, XBOX 360
Jazyk: anglicky