ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7032 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Need For Speed: Most Wanted – Tady vládnou auta

0 Petr Hašek 20.11.2012

Pamatujete si ještě na doby, kdy po The Need for Speed následovalo Need For Speed 2 a pak – překvapivě – Need For Speed 3? Od té doby se z téhle frančízy stala obrovská chobotnice závodních her, která si nedávno coby další chapadlo připnula hry od studia Criterion, známého díky velkolepé závodní hře s otevřeným světem Burnout: Paradise. Přestože se jeho nejnovější hra jmenuje jako úplně jiný titul z roku 2005 (což bude jednou oblíbený chyták v testech pro herní historiky), design zůstal touhle chirurgickou operací takřka nedotčený.

V NFS: Most Wanted se vydáte na spanilou jízdu po městě Fairhaven, které je vrcholným triumfem automoto-kapitalismu. Vypadá jako něco mezi Atlantou a Dubají (žádné americké město se tolik neleskne!), ale nejsou tu žádní chodci; jen řidiči a jejich auta. Stejně tak tu chybí rezidenční předměstí – buď si to pádíte centrem, nebo průmyslovou čtvrtí, anebo po dálnicích a obchvatech, které vás nedovedou na žádné užitečné místo. V závodních hrách se samozřejmě nečeká, že budete jezdit na nákupy, ale i přesto je Fairhaven snad až příliš okatě prázdný a abstraktní.

Brzy si ale jeho zákoutí a nadjezdy zapamatujete, protože veškeré závody ve hře se odehrávají na místech, jež si můžete projet i v módu volné jízdy. Tu můžete využít i k plnění všelijakých úkolů (jeď 20 km v protisměru a podobné kratochvíle) a hledání aut. Jejich výběr je opravdu eklektický, od Lancie Delty přes Lamborghini Countach až po Ariel Atom. Samotné závody (sprint, okruhy a rychlostní testy) jsou napínavé a dobře navržené a nevadí, že se k nim budete několikrát vracet. Na řízení si budete chvíli zvykat – není to nelítostná simulace, ani arkádový autodrom. Opojení rychlostí si musíte zasloužit. A když se vám daří, hypnotizovaně zíráte na obrazovku a divíte se, že jste ještě nenarazili. Když se daří, je to radost.

Když se nedaří, je to k vzteku. Samozřejmě že si za to nejčastěji můžete sami (když do vás zrovna nenarazí nějaký náhodný výletník) – ale NFS: Most Wanted vám vaše selhání hodlá otloukat o hlavu. Jakmile narazíte, přehraje se venkovní záběr na vaši bouračku, což hru nesnesitelně retarduje. Časem se naučíte tolik neriskovat a bouraček bude míň. To ale nic nemění na tom, že design NFS: Most Wanted je v mnohém otevřeně nepřátelský. Žádný závod nemůžete ihned po jeho skončení zopakovat. Musíte kvůli tomu do miniaturního a nečitelného menu zvaného „EasyDrive“, jež je všechno, jen ne „easy“. Vítězství pro vás na druhou stranu nic neznamená. Dostanete za něj (stejně jako za jiné úkoly) „speed points“, díky nimž se vám pak otevírají další z řady duelů, a k tomu pořád dokola ta samá vylepšení pro jednotlivá auta.

Fanoušci závodních her a rychlých aut vůbec všechny tyhle nedostatky překousnou. Překousnou i nekonečná čekání v multiplayeru, který je sice rozsáhlý, ale nemotorný, protože závod může začít až tehdy, když se všichni závodníci sejdou na jednom místě. Překvapuje mě ale, jak málo je hra vstřícná k hráčům, kteří závodům neholdují. Předpokládá, že už všechno umíte, znáte a jste ozbrojeni trpělivostí. Za neúspěch trestá, ale za úspěch se musíte odměnit sami. NFS: Most Wanted si tak zbytečně zavírá dveře k nováčkům a příležitostným hráčům, kteří by si tu strhující jízdu taky chtěli užít. Criterion milují auta. Nemohli by taky projevit trochu citu k hráčům?

7,5/10

Jaroslav Švelch

NEED FOR SPEED: MOST WANTED
Výrobce: Criterion Studios/EA
Vydavatel: EA
Platforma: PC (testovaná), PS3, XBOX 360, PS VITA
Jazyk: anglicky