ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18379 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Legend of Grimrock: Víc než jen nostalgie

0 Redakce 4.5.2012

Čtyři vězni odsouzení na smrt dostali milost. Má to ale podmínku: musí se dostat z hladomorny, kterou je vysoká, špičatá hora Grimrock, rozsáhlý a temný žalář, jenž má nahoře vchod a někde dole – snad? – i východ. Kromě toho se v něm taky prohánějí přerostlí šneci, nemrtví, děsiví obří krabi a kdo ví co dalšího. A možná že skrývá i nějaké to zapomenuté tajemství, jak už to u takových kobek bývá.

Na začátek menší historický odskok: v dřevních dobách videoher se rozvinul žánr nazvaný „dungeon crawler“, který dokázal geniálním způsobem obejít stávající technologická omezení – nabídl unikátní, plně trojrozměrný svět viděný z pohledu první osoby, ale cenou za to bylo, že se celá hra odehrávala ve čtverečkové mřížce, v níž se mohli hráči skokově pohybovat, a to v podzemním labyrintu nekonečných šedivých zdí, protože na víc se technicky nedostávalo (tak tomu bylo u praotce žánru, hry Dungeon Master z roku 1987). Ve své době byl tento typ her velmi úspěšný, ale jak se uvolnily ruce 3D grafice a RPGčka vylezla z temnot kobek na denní světlo, v podstatě zaniknul. Až přišlo Almost Human, nezávislé studio čtyř třicátníků z Finska, a rozhodlo se s tím něco udělat.

Legend of Grimrock je až dojemně dokonalou poctou tomuto žánru a spoustě pamětníků stačí říct „je to úplně jako Dungeon Master, jenže mnohem hezčí“, aby si hru běželi koupit. To ale v žádném případě neznamená, že bez nostalgie Grimrock nemůže fungovat: naopak ukazuje, že skvěle navržený herní systém dokáže přežít libovolný časový odstup (A rozhodně není na škodu, že vypadá nádherně, s velmi precizní hrou světla a stínu i krásně odpudivými příšerami.).

Hra vaše čtyři vězně (buď přednastavenou partu nebo kombinaci z klasických tří povolání a čtyř méně klasických ras včetně hmyzolidí a ještěrolidí) bez většího vysvětlování vrhne rovnou do kobky, kde bude vaší první starostí obstarat si světlo, něco, čím se můžete ohánět kolem sebe, a se štěstím i trochu jídla. V dnes velmi osvěžujícím duchu staré školy je Grimrock mimořádně přímočarý – jediným úkolem je jednoduše přežít, najít schodiště vedoucí do dalšího patra a tam zase znovu, dokud se nedostanete z vězení ven; žádné komplikace v podobě dialogů nebo složitého příběhu se nekonají. Přímočarý ovšem není primitivní – Grimrock nejsou jen příšery, ale i obrovské množství mechanických hádanek, propadlišť, teleportů i pastí a samozřejmě i bezpočet tajných skrýší, skrytých přepínačů a dalších záhad, které procvičí i mozek.

Největší zvláštností hry je ono dělení na čtverečky, mezi kterými se vy i příšery posunujete, i když tentokrát už plynule. Ze začátku to působí podivně, zejména když dojde na souboje (plně v reálném čase), které se tak proměňují ve zvláštní, velice abstraktní čtvercový tanec, ale zároveň je to nedílná součást hry, bez níž by celý systém prostě nefungoval – vnitřek hory Grimrock a její mnohá tajná zákoutí jsou přesně podle této mřížky pečlivě navrženy a pokud jste na to dost old-school, hra nabízí i možnost vypnout automapu a kreslit si na čtverečkovaný papír vlastní – a věřte tomu, že bez mapy se nikam nedostanete.

Legend of Grimrock je hra, jejíž design je oholen na dřeň, moudře se soustředící na věci, které fungují. Dalo by se jí vytknout, že některé mechaniky jsou snad až příliš chudé (zejména kouzlení a alchymie) i že RPG systém vyžaduje od samého začátku přísnou specializaci, protože zkušenostních bodů, které můžete v dungeonu nahrabat, opravdu není na rozdávání a je až nepříjemně snadné nechtěně vytvořit postavu dobrou prakticky jen k tomu, aby ostatním nosila svačinu. I celá závěrečná fáze hry, třebaže inspiraci Dungeon Masterem také nezapře, se ji snaží přenést někam, kde jí to tak úplně nesluší. Je ale také pravda, že výsledek je vynikající (a překvapivě dlouhá) hra, která je mnohem přístupnější než její dávní předchůdci, ale jejich duši zachycuje dokonale. Almost Human chtěli dokázat, že v tomto zdánlivě mrtvém žánru je pořád ještě dost života, a povedlo se jim to bezchybně.

9,0/10

DANIEL DOLENSKÝ

LEGEND OF GRIMROCK

Výrobce a vydavatel: Almost Human

Platforma: PC (testovaná)

Jazyk: anglicky