ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13625 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Journey: Důvod pořídit Playstation 3?

0 Redakce 4.4.2012

Je důležitější cesta nebo cíl? Příběh poutníka začíná na poušti. Obklopují ho duny a ruiny staré civilizace. Písek se boří, stopy jeho kroků za ním po chvíli mizí. V dálce je vidět hora, z níž vychází světlo. Poutník jí jde vstříc.

Vývojáři z thatgamecompany jsou mistři experimentálních her. Už dřív nás zavedli mezi plankton, pak nás nechali rozvíjet poupátka v simulátoru vánku a ve své třetí hře, která ukončuje jejich exkluzivní působení na konzoli PS3, nás nechají putovat rozlehlou pouští. Journey patří mezi umělecké hry, které upřednostňují zážitek před sbíráním nejvyššího skóre a zdoláváním nejtěžší obtížnosti. Ve srovnání s jinými interaktivními příběhy (např. Dear Esther, o kterém jsme psali v Gameplayi 15) si ale udržuje hravou povahu. Journey nestačí od začátku do konce projít, musíte projevit aktivitu – vyskákat na vyvýšené místo, schovat se před větrem. Ačkoliv jsou tyto překážky jednoduché, jejich zdolání vám dodá pocit, že Journey jenom nesledujete, ale opravdu hrajete.

Journey vypráví svůj příběh beze slov. Meditační scény mezi jednotlivými částmi hry postupně odkrývají historii míst, do kterých se právě chystáte. Samotná prostředí tu hrají nejdůležitější roli. Všechna jsou rozmanitá a monumentální, ale jejich nálada se střídá. V pouštních ruinách si budete připadat jako archeolog, při klesání do podzemního chrámu jako snowboardista na písku. Žádná část není zbytečně dlouhá a nic se tu nerecykluje. Journey si váží vašeho času – přibližně dvě hodiny naplní intenzivními zážitky, ať už hravými, dojemnými nebo spirituálními. A jenom jedna cesta vám nebude stačit, k Journey se budete vracet a budete v ní objevovat skrytá zákoutí. Můžete ji hrát i jako multiplayer, potkávat jiné hráče a putovat s nimi.

Studio thatgamecompany dokázalo, že umělecké hry mohou mít poselství a přitom nemusejí ztratit hravost. Journey je skvost mezi malými stahovatelnými hrami, bohužel si ho ale můžete zahrát jen na PS3.

9,0/10

Honza Švelch

JOURNEY

Spirituální pouť jako hra

Výrobce: thatgamecompany

Vydavatel: Sony Computer Entertainment

Platforma: PS3 (testovaná)

Jazyk: anglicky