ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 24393 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

GAMEPLAY 9: Kostičky, kabaly a kartičky

0 Redakce 12.12.2011

…ve kterém mají atomy i molekuly tvar krychle, okultisti si vymyslí nový druh mariáše a nenápadná minihra si ustřihne pupeční šňůru.

UPDATE

Červený kříž oznámil, že nebude hráče právně stíhat za fiktivní válečné zločiny. Upustil tak od záměru implementovat ženevské konvence do videoher.

Dvaadvacetiletý mladík z Marylandu byl zatčen při krádeži videoher a herních příslušenství v ceně přes 10 000 korun. Lupič si vybral dobu, kdy v obchodě probíhala akce „Nakupuj s policistou“ pro děti z chudých rodin.

Vědci z kalifornské univerzity v San Diegu zjistili, že studiem duhy můžeme dospět k lepší počítačové grafice.

Podle článku pro vědecký žurnál Antiquity plnily stolní hry ve starověku funkci diplomatických darů pro nejvyšší společenské vrstvy.

MINECRAFT

Oživlý Legoland

Výrobce a vydavatel: Mojang

Platforma: PC, iOS, Android

Jazyk: anglicky

Většina úspěšných či očekávaných her má velkou reklamní kampaň, stojí za ní gigantický vydavatel a je ověřena dlouholetou tradicí. U takových her překvapí spíš jejich neúspěch než úspěch. Když se odnikud vynoří neznámý indie vývojář a vydá kladně přijatou hru, je to nečekané a nějakou dobu se o tom mluví, to už tu párkrát bylo (viz Magicka). A teď si představte: Co se stane, když přijde zarostlý Ezop s nápadem sestavit svět z metrových kostiček a uvést ho na scénu po boku dnešních bezchybně vypadajících her? Něco naprosto neuvěřitelného – ušmudlaná indie hra se stane obrovským fenoménem s hráčskou základnou čítající téměř osmnáct milionů registrovaných hráčů necelý měsíc po jejím oficiálním vydání. Jen pro orientaci – víc, než měl oficiálně World of Warcraft na vrcholu slávy.

A o co tedy jde? Minecraft má dva hlavní herní módy: survival a creative. Počítač vás vyhodí do náhodně vygenerovaného světa, kompletně sestaveného z metrových kostek. V survival módu začínáte bez jediného nástroje či suroviny. A vaším úkolem je přežít. Pokácíte strom, ze dřeva si vyrobíte prkna, z prken pracovní stůl, na něm si uděláte lopatu, krumpáč a sekeru. Krumpáčem nakopete kamení, z něj si uděláte dům. Když seženete uhlí, uděláte si pochodně, abyste neměli v domě tmu. A když se zešeří… zalezete si pěkně do nového kutlochu, protože jinak vás rozcupují zombie, pavouci nebo třeba i drak. V survival módu hledáte všemožné suroviny (a jsou jich stovky), které pak různě kombinujete a vytváříte z nich své dílo. Nejedná se jen o základní materiály jako dřevo či kamení, ale i různé kovy, trávu, listy, melouny, sklo a lávu. Můžete si vyrobit elektrické obvody, výtahy pomocí pístů; můžete stavět ohrady a v nich chovat zvířata, ochočit si vlky. Vyrobit si zbraně a brnění a následně si je magicky vylepšit. Možností jsou tisíce, možná statisíce a tak téměř jediné co vás omezuje, je vaše vlastní fantazie.

Pokud si chcete nerušeně užívat svých kubistických architektonických kreací, je tu pro vás druhý mód – creative. V něm nejsou žádní nepřátelé, jste nesmrtelní, máte k dispozici všechny suroviny, můžete létat nebo si nastavit věčný den a vypnout počasí. Zvláště tento mód je populární pro hraní online, kde na různých veřejných či soukromých serverech vyrostla bez přehánění celá města. Lidé staví středověké hrady i atomové elektrárny, mrakodrapy i vlaková nádraží, sochy, chrámy nebo třeba funkční (!) sudoku. Vše, co vás napadne. Chce to jen představivost, čas a trpělivost.

Svět Minecraftu není tak statický, jak by se mohlo zdát. Stromy rostou, zvířata běhají. Můžete si postavit koleje a udělat z nich třeba horskou dráhu. Pomocí dynamitu či lávy nebo pístů a elektrických obvodů se dají sestrojit různé pasti nebo třeba obří kanóny. Zarostlé bažinaté lesy střídají rozlehlé pouště, jasný slunečný den se zatáhne, oblohou prošlehne (hranatý) blesk následovaný neskutečně hustým deštěm. V podzemí objevíte ruiny starého hradu, za humny na vás vybafne vesnička prasečích lidí. A ten divný strom vedle vás? To není strom, to je přerostlá houba. Svět Minecraftu je fantastický svět s osobitou fyzikou a je neustále v pohybu.

Minecraft je realizace bláznivého, zprvu téměř neskutečného nápadu: Vytvořit univerzum téměř neomezených možností, kde hráč spoléhá jen a jen na svou fantazii. Nic vás neomezuje, nikdo neurčuje, co máte udělat nebo kam máte jít. Je pochopitelné, že ne každému takový styl vyhovuje, někdo hraje hry vyloženě kvůli příběhu, kterého se tady nejspíš nikdy nedočkáme.

Minecraft je hra budoucnosti s obrovskou základnou hráčů, neskutečným počtem možností a nápaditosti. Navíc je zde pravidelně přidáván nový a nový obsah, který hru neustále rozšiřuje. Mnohem rychleji, než je běžné, a nejlevněji, jak to jen jde – totiž zdarma, žádný stahovatelný obsah za dodatečné poplatky. A pokud se vám i tak zdá pořizovací cena 20 euro za tohle všechno moc, zkuste si jít koupit LEGO a změníte názor.

9,5

CABALS: THE CARD GAME

Šach kartou

Výrobce a vydavatel: Kyy Games

Platforma: PC, Mac, iOS, Android

Jazyk: anglicky

Sběratelské karetní hry jsou továrna na peníze. Každou chvíli vyjde nová řada, a pokud nechcete jenom prohrávat, musíte pořád dokupovat nové kartičky. Slavný Magic: The Gathering od roku 1993 průběžně devalvuje staré karty, aby hráče donutil shánět stále aktuálnější a silnější. Bývalí nebo už frustrovaní hráči Magiců jsou jednou z cílových skupin Cabals.

Cabals si můžete zahrát zadarmo skoro na jakémkoliv moderním zařízení. Jedna partie zabere deset až patnáct minut a nesestává pouze z lízání a vykládání. Kyy Games obohatili klasický systém sběratelských karetních her o poziční rozměr. Souboje s počítačovými nebo lidskými protivníky se odehrávají na jednoduchých šachovnicích, které ale výrazně ovlivňují taktiku. Kromě běžných symetrických map se vám později otevřou i asymetrické, např. v nepřátelském táboře budete čelit obrovské přesile a nevýhodnému rozmístění zdrojů.

Kyy Games vybudovali zajímavý fikční svět, ale nedokázali ho přenést do pravidel, která jsou až příliš abstraktní. Téma střetu mystických kultů na počátku 20. století zní zajímavě, jednotlivé skupiny se ale zatím liší především vizuálně. Ruské medvědí bratrstvo, anglické venkovské čarodějky, němečtí inženýři i egyptští okultisti mají spoustu podobných jednotek, které se pouze jinak jmenují a jinak vypadají. Všechny frakce se tak až na maličkosti hrají téměř stejně.

Kyy Games se vydali správným směrem, ale zatím jsou pouze na začátku. Cabals vám v současné době vydrží na jedno delší odpoledne – karet je zatím málo, a optimální taktiku proto objevíte velmi brzo. Na první rozšíření si budete muset počkat až do jara 2012. Do té doby budou Cabals jenom příjemně jednoduchá oddychovka, na kterou ale po týdnu zapomenete.

7,1

RETRO

Arcomage (1999)

Výrobce a vydavatel:New World Computing

Platforma:PC

Jazyk: anglicky

Tentokrát jsme se v Gameplay zaměřili na hry, které žijí vlastním životem, a na hry, kde se lížou karty. A u tématu zůstaneme. Pamatujete na tu karetní minihru v sedmém a osmém dílu RPG Might & Magic, zjevně inspirovanou Magic: The Gathering? Byla mezi hráči natolik populární, že pak vyšla i jako samostatný komerční titul a party nadšenců ji pak předělali na Nintendo DS i jako browserovou hru. Což se třeba úmornému pokeru s kostkami v Zaklínači stěží povede.

Hra přitom nebyla ani zdaleka tak komplexní jako Magic. Nemohli jste si stavět vlastní balíčky, mohli jste jenom stavět a bourat zdi a věže protivníka a sbírat nebo vyrábět zdroje – cihly, magické drahokamy nebo rekruty. Brzy jste se naučili rychle reagovat a z vleklé karetní hry se stala svižná a návyková klikačka doplněná šťavnatými zvukovými efekty. Hra tak vlastně spojila Magic s tehdy ještě neexistujícím žánrem tower defense, taky založeném na obraně věží a svižném tempu. Jednotlivé partie se od sebe lišily jen podmínkami výhry, ale přesto jsme tehdy zapáleně hledali každé zastrčené NPCčko, které by si s námi rozdalo Arcomage.

Arcomage zažil reprízu v osmém díle, a to bez větších změn; v roce 2000 vyšel i jako samostatná hra, v níž šlo konečně hrát proti homo sapiens. Do tragické, bizarně outsourcované devítky, jež byla atentátem na celou RPG sérii, už se nedostal. Přesto Arcomage žije dál. Zásluhou dvou slovenských studentů vznikl online klon Marcomage, který z původní hry přebírá základní mechaniky, ale obohacuje je o možnost skládání balíčků a další vymoženosti, včetně rozličných tabulek (to máme rádi!) monitorování online hráčů a možnosti ukládat partie. Jediné, co tu chybí, jsou ty „cililink“, „žuch“ a další zvuky, které ve mně dodnes vyvolávají touhu líznout si nějakou tu virtuální kartu.

Připravili: ŠVELCH BROS a Pavel Charbuský (Minecraft)