ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5651 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Gameplay 11: Rok 2011 v herním průmyslu

0 Redakce 11.1.2012

…ve kterém se bude rekapitulovat

Hackeři, rekordy a pokračování

Herní průmysl se každoročně soustředí na listopad – měsíc, kdy vycházejí největší hity, zpravidla pokračování osvědčených sérií. V roce 2011 ale bylo rušno už od února. Vydavatel Activision tehdy na neurčito pozastavil obří frančízu Guitar Hero, která do té doby stačila vydělat tři miliardy dolarů. V dubnu hackeři napadli síť PlayStation Network a na 23 dní ji vyřadili z provozu. V létě muselo Nintendo zlevnit novou přenosnou konzoli 3DS (čtyři měsíce po vydání). Po nabitém podzimu, o kterém jsme vás v Gameplayi informovali, přišla ještě poslední předvánoční tečka – sci-fi epos Star Wars: The Old Republic, který se snaží narušit hegemonii World of Warcraft na poli MMORPG.

Guitar Hero poprvé vyšel v roce 2005 a na své plastové kytary přilákal spoustu hráčů. Vydavatel Activision začal frančízu intenzivně ždímat a každý rok přibylo nové pokračování. Postupně docházely zajímavé kytarové písně, v roce 2007 se objevil konkurenční Rock Band. Poptávka se pak rychle nasytila. Celá série i s přidruženými tituly (DJ Hero) je od letošního února pozastavena na neurčito. V říjnu se na uvolněný trh rytmických her snažil probojovat Rocksmith, který se ale spíš podobá výukovému softwaru než party hře. Kvůli sporům o autorská práva na název zatím nevyšel v Evropě.

Koho by v dubnu napadlo, že 23denní výpadek nakonec síti PlayStation Network prospěje. Hackeři při útoku odcizili osobní data (jména, adresy i čísla platebních karet) ze 77 miliónů účtů. Společnost Sony musela vysvětlovat, jak k útoku vůbec mohlo dojít a jestli nepodcenila obranu svých systémů. Situaci nakonec zachránil balíček, který na uživatele čekal po opětovném spuštění sítě. Hráči dostali vybrané hry zdarma. Výpadek a s ním spojená mediální pozornost vzbudily netečné spící majitele účtů na PSN. V důsledku tak Sony vzrostly zisky z této sítě o 14 %. Hackeři v červnu napadli další herní společnosti (BioWare, Codemasters nebo Epic), šlo však pouze o menší útoky zaměřené především na diskusní fóra.

Ve snaze vylepšit hospodářský výsledek na poslední chvíli vydal japonský gigant Nintendo na konci fiskálního roku přenosnou konzoli 3DS. Herní společnosti ale nestačily dokončit velké množství titulů – a co dělat s konzolí, na které není co hrát. Počáteční zájem o 3DS proto rychle opadl a Nintendo ho muselo už v létě zlevnit téměř o třetinu. Nejvyšší vedení společnosti si kvůli tomu muselo snížit platy na půlku. V listopadu pak management ohlásil předpokládanou roční ztrátu 20 miliard yenů – nejhorší výsledek zřejmě za celou historii Nintenda (společnost vznikla v roce 1889). Příčinou propadu nejsou pouze slabé prodeje hardwaru a softwaru, ale také nepříznivý kurz yenu vůči euru a americkému dolaru.

Videoherní podzim jako obvykle překonával rekordy. Jejich definice jsou rok od roku složitější a vykonstruovanější, těžko si pod nimi představit něco konkrétního. Třeba Skyrim má být nejrychleji se prodávající hrou všech dob na distribuční síti Steam, Call of Duty: Modern Warfare 3 prý vydělal miliardu dolarů o den rychleji než film Avatar a Battlefield 3 se stal nejrychleji se prodávající hrou od EA. Všechny tyto údaje vycházejí pouze z odhadů samotných vydavatelů. Spolehlivá data prodejnosti nelze nikde zjistit. K rekordům proto buďte skeptičtí.

Posledním velkým titulem roku 2011 se stalo MMORPG Star Wars: The Old Republic, které oficiálně vyšlo 20. prosince. Už v prvním týdnu se některé servery zaplnily natolik, že jste na přilhášení do hry museli čekat i několik hodin. Podle odhadů zatím hraje SWTOR přibližně 1,5 milionu hráčů. Recenzi najdete na Gameplayi v nejbližších týdnech.

Co se týče herních titulů samotných, rok 2011 nepřinesl nic převratného. Většinu pozornosti na sebe strhly druhé, třetí a další díly populárních sérií, z nových her se prosadil jen detektivní L.A. Noire. To ale neznamená, že se hráči nudili – o nejzajímavějších hrách očima redakce jsme psali v minulém Gameplayi.

V novém roce nás nečeká mnoho originálních titulů – nejslibněji zatím vypadá Journey o putování písečnými dunami, který ale vyjde jen pro PS3. Fanoušci osvědčených žánrů se určitě budou těšit na Diablo 3, Mass Effect 3 nebo na nové dobrodružství Lary Croft. My se už taky těšíme.

Připravili: ŠVELCH BROS