ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6546 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Gameplay 10: Hry roku

1 Redakce 27.12.2011

…ve kterém tým Gameplaye po dlouhých a bouřlivých debatách zvolil pět nejlepších velkých i menších her roku.

Pět velkých

DEAD SPACE 2

Trofej: nejbližší vztah k hlavnímu hrdinovi

Výrobce: Visceral Games

Vydavatel: EA

Platforma: PS3 (testovaná), PC, XBOX 360

Jazyk: anglicky

Druhé putování inženýra Isaaca Clarka nás v lednu zavedlo na vesmírnou stanici na měsíci Titanu. Sci-fi hororová akce od amerického studia Visceral se sice drží žánru, který nastavil Resident Evil 4, ale svým dokonalým provedením jednoznačně patří mezi nejlepší hry roku. V devíti hodinách zažijete zřejmě nejcelivstvější herní zážitek všech dob – ani na chvíli se nevzdálíte od hlavního hrdiny. Dead Space 2 organicky přechází ze samotného hraní do filmových sekvencí, inventář, ukládání pozic a další části hráčského rozhraní jsou přímo zapuštěny do fikčního světa. Nic neruší temnou odyseu po vesmírné stanici. Isaac Clarke se prodírá klaustrofobickými šachtami, čelí nebezpečí v otevřených halách a poletuje v kosmu. Když narazí na netvory zrozené z mrtvých lidských těl (nekromorfy), tak musí především dobře mířit. Nábojů není nikdy na zbyt a nekromorfy lze porazit jen, když jim amputujete většinu končetin.

Dead Space si vás nečekanými změnami tempa udrží až do konce. Jednoduchý komorní příběh zbytečně nic nekomplikuje a přináší uspokojivé rozuzlení. Isaac Clarke (jehož jméno je poctou sci-fi autorům Isaacu Asimovovi a Arthurovi C. Clarkovi) je největším mužským hrdinou letošního roku – je to obyčejný muž s halucinacemi a vůlí přežít.

ALICE: MADNESS RETURNS

Trofej: nejnedoceněnější hra

Výrobce: Spicy Horse

Vydavatel: EA

Platforma: PC, PS3 (testované), XBOX 360

Jazyk: anglicky

Nová Alenka od Americana McGeeho byla černým koněm mezi letošními velkými tituly. Pokračování, po kterém nikdo moc netoužil, navíc v osiřelém žánru 3D skákačky. Zmatení kritici si stěžovali, že je to hra jak z roku 2000. Ale nebyla to skvělá doba? Doba, kdy šílenství bylo legitimním tématem pro akční hru a kdy se ve hrách skrývala tajemství na každém rohu. Na Alence zaujme v první řadě fenomenálně ujetý vizuální design světa, monster a postav. Ale tam to nekončí. Alenka se pohybuje ladně a elegantně a je radost s ní jen tak pro potěšení běhat a skákat – zažívat rozkoš z naprosto nerealistického, magického pohybu v prostoru. Mechaniky souboje jsou na první pohled primitivní, ale brzy zjistíte, že na různé kombinace nepřátel je třeba vymýšlet nové a nové taktiky.

Hře byla vytýkána repetitivnost, ale bez ní by vás hra nemohla vtáhnout do skákačkového tranzu, nepřerušovaného nejapnými quick time eventy nebo naskriptovanými scénami. V žádném případě se nejedná o dokonalý produkt. Často máte pocit, že hra byla dokončována v chvatu. Každý level je jinak dlouhý a nad přechody mezi nimi zůstává rozum stát – jako kdyby Alenku na poslední chvíli sešil nevidomý chirurg. Ale ona obhroublost a pomatenost hře dodává nenucený šarm, který tolika dnešním hrám chybí.

SKYRIM

Trofej: nejsvobodnější zabíjení času

Výrobce: Bethesda Softworks

Vydavatel: Bethesda/CENEGA

Platforma: PC, PS3 (testované), PC, XBOX 360

Jazyk: anglicky

Mezi výčtem nejlepších her roku 2011 musí dostat prostor The Elder Scrolls V: Skyrim. Nejen že se jedná o jeden z nejočekávanějších počinů letošního roku, ale zároveň o jeden z nejúspěšnějších. Toto fantasy RPG se víceméně drží zažitého vzoru dřívějších Elder Scrolls: ocitáte se v nádherném severském prostředí země Skyrim, zmítaném spory mezi císařstvím a původními obyvateli a nově navíc ohrožovaném draky. A jelikož jste legendami opředený a proroctvími očekávaný drakorozený (dragonborn), jedině vy můžete starodávný svět zachránit a obnovit mír a rovnováhu.

Kromě hlavní příběhové linie si užijete desítky vedlejších a stovky menších úkolů, obrovský počet úrovní, ničím neomezený vývoj postavy a naprosto volný pohyb v rozlehlém světě. Počet možností a zážitků je skutečně nevídaný. Několik úrovní obtížnosti je doplněno dynamicky se zvyšující úrovní nepřátel, takže můžete zapomenout na lokace pro „nízké úrovně“, všechny části světa zůstávají stále hratelné. Skyrim je nejpovedenější RPG letošního roku.

CATHERINE

Trofej: nejzábavnější milostný trojúhelník

Výrobce: Atlus

Vydavatel: Atlus

Platforma: PS3 (testovaná), XBOX 360

Jazyk: anglicky

Nevěra se nevyplácí. Vincent Brooks vlastně ani nebyl tak úplně nevěrný, teď ho ale trápí noční můry, které vypadají jako něco mezi Sokobanem a Tetrisem. A pád ze snových kostiček znamená smrt v reálném životě. Japonský mix interaktivního vyprávění a nemilosrdné logické hry je skrytým klenotem letošního roku. Milostný trojúhelník mezi Vincentem, Katherine a Catherine je skvěle napsaný, přeložený a nadabovaný. Domovské studio Atlusu tentokrát zvolilo jakési pseudoamerické prostředí, kde lidé sice přes den chodí jenom na sushi, ale v noci se dojídají pizzou a popíjejí v baru whisky nebo cuba libre. I samotný příběh je přehledný pro evropského hráče.

Hra Catherine se sice na první pohled tváří lechtivě a eroticky, v jádru je ale vážná a vyspělá. Třicátník Vincent prochází krizí jako mnoho jeho skutečných vrstevníků – musí se rozhodnout, zda se už usadí, nebo jestli popadne jednu z posledních šancí opravdu změnit svůj život. Samozřejmostí je proto osm různých konců, které reflektují vaše herní volby. Pokud si teprve rozmýšlíte své novoroční předsevzetí, zkuste se poradit s Vincentem, třeba si navzájem pomůžete.

DEAD ISLAND

Trofej: nejzáživnější amputace končetin

Výrobce: Techland

Vydavatel: Deep Silver

Platforma: PS3 (testovaná), PC, XBOX 360

Jazyk: anglicky

Zombíci jsou všude, alespoň podle herního průmyslu to tak vypadá. Letošní vyvražďování nemrtvých se přesunulo na dovolenkový ostrov někde v Oceánii. Polský Dead Island spojuje naturalistické zombie orgie s fotogenickými palmami, slunečnými plážemi, lehátky. Místo potápění v moři se ale budete bavit topením zombíků, lámáním a sekáním jejich končetin a dupáním po jejich hlavách. Hrdinná čtveřice (aboriginská bodyguardka, rapper z New Orleans, ztroskotalá hvězda amerického fotbalu a čínská recepční) bude mít celý obří ostrov pro sebe – pláže, slumy i divokou džungli.

Dead Island se nesnaží vybudovat filmový zážitek, při ojedinělých pokusech o dějový posun vás leda rozesměje. Jeho síla spočívá v tom, že vám nabídne hřiště plné zábavných možností, nechá vás hrát podle vašeho uvážení a moc do toho nemluví. Navíc vám dovolí, abyste si dovolenou na zombie ostrově užili se třemi kamarády. Po herní stránce se do velké míry podobá Skyrimu. Dead Island má sice o dost menší svět, soubojový systém je ale mnohem variabilnější a návykovější, navíc umožňuje provádět jednotlivé údery s neskutečnou přesností. Pokud se chcete odreagovat, nenajdete letos lepší bezduchou herní zábavu.

Pět malých

MINECRAFT

Výrobce: Mojang

Platforma: PC (testovaná), iOS, Android

Jazyk: anglicky

Pro fanoušky stavění, volnosti nebo prostě indie her byla na konci listopadu ohlášena úžasná zpráva: dlouho očekávaný sandbox Minecraft konečně vyšel oficiálně. Minecraft reprezentuje svět složený z kostiček s absolutní volností. Hra se vyznačuje třemi hlavními módy: survival, creative a hardcore. Zatímco v survival a hardcore začínáte od píky a snažíte se přežít, creative vám dává neomezené množství surovin a schopnost létat, což zvláště ocení začínající architekti. Ze všeho nejvíc je ale Minecraft hra plná možností, omezená pouze vaší fantazií.

BASTION

Výrobce: Supergiant Games

Vydavatel: Warner Bros

Platforma: PC (testovaná), XBOX 360

Jazyk: anglicky

Když dva lidi vypráví tentýž příběh, není to tentýž příběh. A tým Supergiant Games má ve svých řadách jedny z nejlepších vypravěčů v herním průmyslu. Díky nim získala už tak velmi solidní a zábavná izometrická akční legrace úplně nový rozměr. Celý příběh komentuje jedna z vedlejších postav, a to hlasem ostříleného kovboje se zálibou ve dvojitém záporu. I zdánlivě banální akce jako rozbíjení krabic jsou opatřeny příslušným komentářem, díky kterému svět Bastion ožívá a pulsuje. Bastion se po boku Braid a Limbo zařadí mezi klenoty indie scény, které dokázaly spojit vyladěné herní mechaniky a umělecké ambice.

MAGICKA

Výrobce: Arrowhead Game Studios

Vydavatel: Paradox Interactive

Platforma: PC

Jazyk: anglicky

Po nesmělém startu si kooperativní simulátor samovznícení získal věrné publikum – pomohly mu k tomu nejapné reklamní kampaně a příběh oplývající dementním humorem. V Magice mícháte kouzla v reálném čase ze šesti elementů a mnohdy jste při tom nebezpečnější sami sobě než nepřátelům. Je to nepřehledný, pošahaný a vtipný masakr. A naučí vás, že před přivoláním blesku je důležité se pořádně usušit!

SUPERBROTHERS: SWORD & SWORCERY EP

Výrobce: Superbrothers/Capy

Vydavatel: iTunes

Platforma: iOS

Jazyk: anglicky

Tým super cool hipsterů z Toronta se rozhodl oživit skomírající žánr adventur a podařilo se. Sword & Sworcery je někde na pomezí mezi vážně míněným super-epickým příběhem a uštěpačnou parodií. Dobrodružka v hlavní roli i vedlejší postavy pastevců v ní mluví jak teenageři a jedním z bossů, které budete muset překonat, je trojúhelník – na druhou stranu vás hra nenechává na pochybách, že se účastníte něčeho zatraceně velkého. Úchvatnou pixelovou grafiku doprovází výtečná lo-fi indie hudba, hádanky jsou kreativní a elegantní. Jednoznačně jeden z nejoriginálnějších letošní titulů na iPad.

ORCS MUST DIE!

Výrobce: Robot Entertainment

Vydavatel: Microsoft Studios

Platforma: PC (testovaná), XBOX 360

Jazyk: anglicky

Není to tak dávno, co se na herní scéně objevil žánr tower defense. Tento typ hry velmi rychle rostl a mutoval. Nejnovější model představují Orcs Must Die! – obranu pomocí věží kombinují s akční hrou. Jako poslední přeživší řádu bojových mágů musíte zabránit tisícům krvežíznivých orků dostat se skrz bránu do našeho světa. K tomu účelu vám poslouží pár desítek pastí a několik zbraní či kouzel. Na Orcs Must Die! se vyřádí jak domácí kutilové a stratégové, tak milovníci akčních her. Právě díky kombinaci prvků z různých žánrů a velkému množství více či méně účinných strategií.

Připravili: ŠVELCH BROS a Pavel Charbuský (Skyrim, Minecraft, Orcs Must Die!)