ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15288 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

FIFA 14: Míč kulatější, trávník zelenější

0 Honza Švelch 10.10.2013

Každý podzim vybíhají virtuální fotbalisté na mírně vylepšené hřiště. Minulý rok jsme se dočkali realističtějšího zpracování míče, letos jsou novinky marginálnější. A za rohem už čekají verze Fify 14 na PlayStation 4 a Xbox One.

FIFA tradičně oslňuje už svým uživatelským rozhraním. Nový díl se inspiroval dlaždicovým designem Windows 8 a obohatil ho o jednoduchý systém záložek. Způsob navigace skrz menu je sám o sobě zážitkem a láká hráče, aby vyzkoušeli některý z mnoha módu Fify. Nechápeme ale, proč stejně příjemné rozhraní nemá její hokejový kolega od stejného studia (viz naše recenze NHL 14).

Samotná simulace fotbalu se od Fify 12 nijak zásadně nezměnila. Pořád je to ta zábavná arkádová adaptace nejpopulárnějšího sportu na světě, kde je klíčem k úspěchu rychlý křídelní útočník. Umělá inteligence spoluhráčů se vyvinula k lepšímu – vaši počítačoví kolegové bez problémů nabíhají do uličky. Základní neduhy v obraně ale zůstávají: při rychlém přepínání mezi jednotlivými hráči vaši svěřenci občas na chvíli zaspí a zapomenou na útočníka s míčem.

Herní mechaniky byly částečně obohaceny, zážitek ze hry ale nijak výrazně neovlivňují. Můžete si nyní snadněji krýt míč a střílet realističtější trajektorie, pokud ale nejste profesionální hráč Fify, ani si novinek nevšimnete. Technologie Pure Shot ovlivňuje pohyb hráče těsně před střelou tak, aby se lépe natočil a celkově lépe připravil na kop. Změna oproti přechozím dílům je ale v zásadě estetická, příprava střely funguje víceméně stejně, jen přirozeněji vypadá.

Z Fify 14 vyzařuje zoufalost z toho, co ještě můžou vývojáři vylepšit s ohledem na stávající hardware a přitom zachovat stejný herní styl. Nové oslavy gólů jsou příkladem právě takových zbytečných kosmetických úprav. V kariéře manažera si nyní můžete vybudovat síť fotbalových skautů a s jejich pomocí hledat nové talenty. Pokud ale hrajete za špičkové týmy jako FC Barcelona nebo FC Bayern München, budou vám takoví nováčci stejně k ničemu. Tutoriál z minulého dílu (viz naše recenze Fify 13) se vrací kosmeticky vylepšený, nenabízí však nic nového.

Jediná smysluplná změna se skrývá v módu FIFA Ultimate Team. Takzvaný FUT je prosycený mikrotransakcemi a stylizuje management týmu do nakupování balíčků karet s náhodně losovanými hráči, trenéry, míči, tréninky a dalšími vylepšeními. Ve Fifě 14 už bohudík nemusíte shánět kartičky pro formace a hledat hráče, kterým daná formace vyhovuje, a můžete si svobodně zvolit rozestavení podle vašeho herního stylu. Samozřejmě EA Sports úbytek jednoho typu kartičky nahradili jiným (Styl souhry), aby nepřišli o potenciální zdroj financí.

FIFA 14 na PC, PS3 a Xbox 360 je jen o maličko lepší než minulý ročník, žádná z novinek vás ale rozhodně neoslní. Pro občasného hráče tak jde o velmi předraženou aktualizaci týmových soupisek. Vzhledem k tomu, že verze na novou generaci konzolí vyjde ještě tento rok a chlubí se vylepšeným enginem, vyplatí se počkat na skutečnou Fifu 14 pro PS4 a Xbox One.

FIFA 14
Výrobce: EA Canada
Vydavatel: EA Sports
Platforma: PS3 (testovaná), PC, Xbox 360, další verze se výrazně liší: Xbox One, PS4, PS Vita, PSP, PS2, Nintendo Wii, Nintedno 3DS, Android, iOS
Jazyk: český dabing
7,0/10
Honza Švelch
Tagy: