ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 21649 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

FIFA 13: Virtuální sezóna začíná

0 Petr Hašek 9.10.2012

Fotbal je hra pro dvě jedenáctičlenná družstva a jeden míč. Vývojáři z EA se už od roku 1993 snaží vytvořit jeho věrohodnou, ale zároveň zábavnou simulaci.

Každý rok tak do FIFY přibudou nějaké novinky a vylepšení. Jsou letos natolik zásadní, aby ospravedlnily investici do nového vydání?

Svět fotbalových her je malý. Po zániku zběsilého, ale zábavného Sensible Socceru se o přízeň fanoušků perou už jen dvě série; obě tíhnou k celkem realistickému pojetí. FIFA v posledních letech, alespoň co se týče prodejnosti, poráží PES od Konami. EA má oproti svému japonskému konkurentovi výhodu především ve větším a úplnějším množství licencí. FIFA 13 zahrnuje 31 fotbalových lig včetně té saudsko-arabské – česká ale znovu chybí.

Využití licencí nekončí u správných soupisek a nezkomolených jmen hráčů, nová FIFA vás zásobuje událostmi z aktuálního fotbalového dění. Hráčům se mění forma na základě skutečných výkonů. Každý týden si můžete vybrat z pěti vytipovaných zápasů nebo si rychle vyhledat nejbližší klání vašeho oblíbeného týmu. FIFA 13 na jednu stranu posiluje váš vztah ke klubu, zároveň ale nabízí inspiraci pro jiné oddychové zápasy i z méně známých soutěží.

Vývojáři z EA vědí, jak hru zabalit – po prvním zapnutí na vás odevšad vyletí informace o novinkách oproti předchozímu dílu. Vylepšení jsou na první pohled znatelná, i když jde často pouze o maličkosti nafouknuté přejmenováním daného herního prvku. Veteráni se velmi rychle zorientují. Nově příchozí se dočkali tutoriálu, který v minulých vydáních chyběl. Takzvané Skill Games jsou minihry pilující jednotlivé herní dovednosti, např. dribling, penalty, přímé kopy nebo centrované míče. FIFU se tak konečně můžete naučit, aniž byste museli sledovat hodiny videí na YouTube.

Zatímco Skill Games vám opravdu pomůžou v tom, abyste hráli lépe, systém obtížností moc výchovný není. To, co jste se naučili na lehčí úrovni, je potřeba při přechodu na vyšší stupeň rychle zapomenout. Tým ovládaný počítačem totiž nemění pouze svou sehranost, ale třeba i rychlost běhu nebo úspěšnost a agresivitu obranných zákroků.

Herní model se od minulého roku nijak výrazně nezměnil, přibyl ale tzv. systém prvního dotyku, který v důsledku dělá z hráčů větší nemehla než dřív. Fotbalisté teď mohou pokazit první kontakt s míčem a nechat si ho třeba utéct od nohy. Takový krok k realističnosti je ale docela zbytečný, maximálně vám zkazí slibnou útočnou situaci.

Umělá inteligence je stále velmi přihlouplá a pomáhá si nekalými způsoby. Rychlost hráče s míčem je drasticky snížena, aby vás mohl počítač snadněji ubránit – ani Messi nedokáže při vyšších obtížnostech nikoho předběhnout. Naprostá většina obranářských zákroků čelem k protihráči automaticky odebere míč a nepřivolá pozornost rozhodčího, ani když se útočník skácí k zemi jako mrtvola. Hra proti umělé inteligenci spočívá v hledání úspěšných schémat a jejich následném replikování ad infinitum.

FIFA bohudík nabízí spousty módů pro více hráčů. Zápas s lidským protivníkem bývá mnohem napínavější a vyrovnanější – nutí vás pozorovat hru soupeře a přizpůsobovat se jí. Kromě mnoha variant klasického kompetitivního mulitplayeru jeden proti jednomu, můžete vyzkoušet i kolektivní jedenáctku proti jedenáctce, která odhaluje podstatu umělé inteligence spoluhráčů. Zatímco počítačoví kolegové drží pozice a plní předepsanou taktiku, lidští fotbalisté často běhají v hloučcích za míčem sem a tam.

FIFA 13 je kvalitní fotbalová hra. Fanoušky série nijak nepřekvapí, ani nepohorší. Nováčci mají tento rok díky tutoriálu konečně šanci proniknout do světa jedné z nejpopulárnějších počítačových her.

8,5/10

Honza Švelch

FIFA 13
Výrobce: EA Canada
Vydavatel: EA
Platforma: PS3 (testovaná), PC, XBOX 360, 3DS, PSP, VITA, PS2, Wii, Wii U, iOS
Jazyk: česky