ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15822 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

NHL 14: Hurá na virtuální led

0 Honza Švelch 8.10.2013

Před dvaceti lety světla monitorů spatřil první moderní díl sportovní série NHL. Od té doby fanoušci každým rokem očekávají herní vylepšení a nové aktuální soupisky. Jak si vede ročník 2014, který vychází těsně před nástupem nové generace konzolí?

EA Sports během dvaceti let vytvořili povedený simulátor ledního hokeje. Vývoj toho, jak vývojáři věrně zprostředkovávají všechny hokejové nuance, můžete porovnat přímo v novém vydání, které obsahuje mód replikující mechanismy i atmosféru z NHL 1994. Rozdíly jsou obrovské, místo původních tří tlačítek a dvou páček nyní musíte používat celý ovladač, hokejisti se už po ledě nepohybují jako turbo myši, ale mnohem přirozeněji v přiměřeném lidském tempu. Opravdové novinky v NHL 14 oproti loňskému vydání byste ale i přesto spočítali na prstech jedné ruky.

Takzvaný život hokejisty je v jádru režim kariéry hráče vylepšený o život mimo kluziště. Podle EA Sports ale všechen volný čas budete trávit poskytováním rozhovorů a půjčováním automobilu svým rodičům. Všechny události jsou ztvárněny v textové podobě: na životní situaci nebo otázku reportéra můžete zareagovat čtyřmi různými způsoby, podle vaší odpovědi pak získáváte oblibu mezi fanoušky, spoluhráči, managementem týmu a rodinou. Když do médií prohlásíte, že se budete od teď každý další zápas prát, fanoušky to možná potěší, vaši maminku to naopak rozzlobí. Přestože jde o velmi kosmetické vylepšení, dodává celé kariéře zvláštní kouzlo. Navíc vám umožňuje vybudovat si image rozmazlené superhvězdy, které spoluhráči odmítají přihrávat.

http://youtu.be/8wMoIy3K1Qg

Další novinkou je engine bitek vypůjčený z boxerské franšízy Fight Night. Souboje teď přímo vyplývají z kontextu a ovládáte je z pohledu třetí osoby. Samotný průběh rvačky je ale víceméně primitivní a po několika opakování vás omrzí. Motivace vyhrát je minimální, protože za odměnu se vám jenom rychleji doplní výdrž hokejistů. V českém hokeji navíc chybí tradice bitek – bruslíme, neboxujeme.

Nejpraktičtější změnou je zjednodušení kliček, které už nemusíte trénovat celé hodiny. Nyní stačí pomocí jednoho tlačítka a páčky aktivovat jednoduchý manévr. I tak se ale v těsných situacích vyplatí spíše nahrávat než se pokoušet o trik.

Ve srovnání s populárnějším fotbalovým kolegou FIFA 14, NHL ztrácí nejvíce v uživatelském rozhraní, které jako kdyby se zaseklo před pěti lety. Důležitá menu se schovávají a musíte se k nim složitě proklikávat, přechod mezi nabídkami zdržují pauzy na nahrávání a ukládaní všech nastavení. Oproti elegantním a přehledným dlaždicím nové FIFY, NHL připomíná zmatenou kartotéku, v níž se vyzná jen zkušená sekretářka. Na hřišti se ale síly obou her vyrovnávají, NHL 14 navíc nabízí lépe vyvážené obtížnostní stupně. Pomáhá tomu i umělá „inteligence“ brankářů, která sice občas pouští lehké střely, ale zároveň tím dělá zápasy napínavější.

NHL 14 není nijak přelomový díl, až na maličkosti se podobá loňskému ročníku. EA Sports ale čekají s hokejovou premiérou na PS4 a Xbox One až na příští rok, takže pokud akutně potřebujete svou dávku virtuálního hokeje, není proč váhat.

NHL 14
Výrobce: EA Canada
Vydavatel: EA Sports
Platforma: PS3 (testovaná), Xbox 360
Jazyk: anglicky s českými titulky a menu
7,9/10
Honza Švelch