ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30021 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

FIFA 12 – UEFA Euro 2012: Nemusíte na Ukrajinu

0 Redakce 8.6.2012

Jak se Polsko a Ukrajina popasují s pořadatelstvím největší evropské fotbalové události letošního roku, to teprve uvidíme. Jak se s herním zpracováním šampionátu popasovalo kanadské (!) studio Electronic Arts, víme už teď. Ačkoli k některým předchozím turnajům, jako bylo MS 2010, vznikaly svébytné verze hry, naše východoevropské Euro 2012 si ho nevysloužilo. EA se rozhodli publikovat speciální verzi pouze jako DLC ke stávající (a právem obdivované) verzi FIFA 12, a to za cca 500 Kč. Nižší cena se ale odrazila i v nižším rozpočtu a menším množství obsahu: Ne všechny týmy jsou licencované a chybí nadstavba nad herními mechanikami a módy původní verze.

Zatímco procházíte turnajem, ostatní utkání simuluje počítač. Jakmile vstoupíte na trávník, připadá vám to tam povědomé. Co vám to jenom připomíná? FIFU 12! Jistě, je tu navíc plný český tým, Petr Čech se před brankou promenuje v Helmě a „český expres“ Baroš si je taky podobný. Pokud se vám zraní Rosický, tak se může stát, že už si do konce turnaje nezahraje. Jádro hry se ovšem nezměnilo (v předchozích speciálních verzích oproti tomu k drobným vylepšením docházelo) a grafika stadionů ani komentátoři příliš nereagují na to, že se hraje o evropský titul. Co se týče komentáře, je kvalitně napsaný i nahraný, ale virtuální Bosák s virtuálním Svěceným velmi záhy vyčerpají svou zásobu vágních průpovídek a pak nezbude než komentář vypnout – anebo si zapnout maďarský, což hře, alespoň pro nehungaristy, dodá jistý surrealistický půvab.

Herní mechaniky aktuální FIFY už novináři i nadšenci do detailu probrali a proprali – zajímavá je hlavně obranná hra, která umožňuje hrát chytře a takticky. FIFA 12 je z těch sportovních her, při kterých vám zkušenost z aktivního nebo pasivního fotbalu opravdu prospěje – překvapivě v ní ovšem chybí nějaký delší tutorial, který by třeba fanouškům, kteří si chtějí zahrát jen Euro, doplnil vzdělání. Jakmile se ale FIFU naučíte, dojde vám, jak výborná a intuitivní sportovní simulace to je. Euro 2012 k ní přidá soupisky národních týmů, nová menu a poněkud samoúčelný mód „Expedition“, v němž cestujete po Evropě a sbíráte hráče od poražených týmů. Oproti předchozím turnajovým titulům ale chybí nějaké herní nebo grafické zpracování atmosféry mistrovství.

Euro coby DLC je pro Electronic Arts experiment. Uvidíme, zda se tento obchodní model chytne. Rozhodně je pohodlnější (a levnější) si rozšíření stáhnout na počítač nebo konzoli než si objednávat novou hru. Na druhou stranu – ono „C“ ve zkratce DLC znamená „obsah“, a toho je méně, než na kolik jsme byli zvyklí.

Jaroslav Švelch

FIFA 12 – UEFA Euro 2012

Výrobce: EA Canada

Vydavatel: Electronic Arts (DLC)

Platforma: XBOX 360 (testovaná), PS3, PC

Jazyk: česky (a mj. také maďarsky)