ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14865 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Darksiders II: Smrti to sluší

0 Petr Hašek 10.9.2012

Apokalypsa začala dřív, než měla. Země byla zničena a lidstvo vyhynulo. Role spasitele se ale chopil ten nejméně pravděpodobný hrdina – sám Smrt. Aby napravil minulé hříchy, bude muset změnit svůj osud. Aby mohl oživit celé lidské pokolení, bude muset dál zabíjet.

Darksiders II interpretují Bibli po svém a „jezdce na koni sinavém“ posílají na výpravu po rozlehlých fantaskních zemích. Na první pohled vás ohromí měřítko celé hry – zatímco většina konkurenčních titulů se drží bezpečných koridorů, vývojáři z Vigil Games se odvážili stvořit monumentální prostranství, ve kterých se snadno ztratíte. Smrt po otevřeném světě putuje na své věrné klisně a objevuje podobně majestátní chrámy a kobky, které překypují detaily. Darksiders II se tak do velké míry daří replikovat atmosféru legendárního Shadow of the Colossus.

Vývojáři nešetřili ani herními mechanikami. Darksiders II jsou syntézou všech ověřených prvků. Skákačka se tu mísí s akčními souboji, vývojem postavy a managementem vybavení z RPG, na chvilku sem nakoukne i střílečka. Ačkoliv tahle nezvyklá kombinace zpočátku hře škodí a stojí za pomalým a nevýrazným rozjezdem, po pár hodinách už oceníte komplexnost a možnosti Darksiders II.

Vigil Games vzývají ducha starých počítačových her a do popředí staví samotnou herní povahu. Zbytečně se nesnaží dělat z Darksiders II podívanou a šetří filmovými scénami. Máte tak klid objevovat, skákat a sekat ve svém vlastním tempu. Příběh se odkrývá pozvolna a rozvíjejí ho i vedlejší úkoly, které svou velikostí i propracovaností vůbec nezaostávají za hlavní dějovou linií. Navíc otevřený svět Darksiders opravdu zůstává přístupný po celou dobu hraní. Pokud chcete, můžete všechna místa znovu navštívit a dohledat v nich skryté poklady.

Darksiders II myslí na hráče a snaží se mu jednotlivé úkony co nejvíce zpříjemnit. Základem je automatické sbírání předmětů a přehledný systém jejich porovnávání. Plynulému hraní pomáhá také funkce rychlého cestování obohacená o záchytné body, díky nimž se můžete jedním kliknutím vrátit do té části hradu, jeskyně atd., ze které jste předtím rychle vycestovali. Body investované do schopností můžete za symbolický poplatek znovu přerozdělit. Nic nebrání tomu, abyste se soustředili na spásu lidstva.

I Darksiders II mají svoje rezervy. Obsazení Smrti do hlavní role vyvolává velká očekávání, která vývojáři zcela nenaplňují. Poslední apokalyptický jezdec je sice sympaťák s charismatickým hlasem a sarkastickým pohledem na svět, i jeho motivace dávají smysl, zato situace, do nichž se dostává, jsou velmi schematické. Jen málokdy se dokážou vymanit z trojčlenné kompozice – pán mrtvých po vás bude chtít probudit své tři vazaly, kteří budou chtít najít tři zatoulané duše… Hře by také slušela alespoň zdánlivá možnost volby.

Darksiders II vás zvou do gigantického světa plného detailů a propracovaných herních mechanik. Pokud překonáte nevýrazný začátek, bude váš čas se Smrtí naprosto bezbolestný.

9,0/10

Honza Švelch

DARKSIDERS II
Výrobce: Vigil Games
Vydavatel: THQ/CENEGA
Platforma: PS3 (testovaná), PC, XBOX 360
Jazyk: anglicky