ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 23478 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Borderlands 2: Dobrodružství bez závazků

0 Petr Hašek 2.10.2012

Planeta Pandora zve všechny dobrodruhy: truhly, bedny a všelijaké jiné nádoby tu přetékají blyštivými odměnami. Lovné zvěře i nepolepšitelných banditů tu jsou stovky, všichni ochotni poměřit s vámi své síly. Zbrojní pas je podmínkou.

Borderlands 2 pokračují v tom, co v roce 2009 započal první díl. Neotřelá kombinace střílečky, RPG a jízdy buginou se dočkala mnoha vylepšení, jádro ale zůstává stejné: vyberte si nejsilnější zbraň a vydejte se postřílet, co se hýbá. Přímočarý princip dokreslují hodiny vtipných historek a nápaditá zadání úkolů. Vývojáři z Gearboxu navíc zacelili největší slabinu jedničky − odstavce textu nahradili zvukovými komentáři, neztrácíte tak čas čtením, poslouchat můžete totiž i za běhu. Dějový posun i v té sebevedlejší misi se neobejde bez průpovídky od jejího zadavatele. Pokud si dlouho nevíte rady, hlas vám přes rádio připomene instrukce.

Z odfláknutého příběhu předchůdce dokázali scenáristi vykřesat slušné drama. Všechny nejasnosti se zázračně podařilo zahladit, i nijaký konec originálu získal ve světle pokračování nový překvapivě zásadní význam. Děj samotný je variací na guerillový boj proti utlačovateli (připomíná třeba Rage). Chybí mu sice invence, dopředu ho ale táhnou nečekané zvraty, bombastické souboje a komediální scény. Spoustu vtípků ale pochopí jen hráči jedničky.

Dramatická hlavní linie Borderlands 2 by sama o sobě vydala na kvalitní hru, kontrast s odlehčenými vedlejšími misemi je ale až příliš schizofrenický. Místo hledání pokladu najednou zachraňujete svět. A proč? Motivace hlavní postavy se postupně vytrácí, stejně jako bezstarostnost jedničky. Planeta Pandora je v nebezpečí, proč byste tedy měli pomáhat nějakým náhodným pobudům?

Dokud ale budete ve hře, nic takového si ani nebudete mít čas uvědomit. Borderlands 2 jsou napěchovány obsahem a téměř neznají chvilky nudy. Můžete si je zahrát také jako kooperativní multiplayer pro čtyři dobrodruhy. S každým dalším hráčem se tempo stupňuje, nepřátelé sílí a odměny se zvyšují. Už tak pestrá krajina se zaplní barevnými explozemi a svištícími kulkami.

Když se hru rozhodnete hrát jako sólisti, brzy zjistíte, že ne všichni hrdinové jsou stejně soběstační. Trpaslík Salvador a voják Axton se na osamělou pouť Pandorou hodí nejvíc, jejich schopnosti poskytují dostatečný útočný i obranný potenciál. Na první pohled atraktivnější siréna Maya a zabiják Zer0 postrádají univerzálnost svých kolegů – v určitých částech hry se s nimi budete doslova trápit.

Důležitým prvkem obou Borderlands je náhoda. Naprostá většina vybavení je generována pomyslným hodem kostkou. Při velké smůle tak můžete čekat na dobrou pistoli, brokovnici nebo útočnou pušku třeba celý den, zatímco vaši šťastnější kolegové nebudou vědět, jakou úžasnou zbraň použít dřív. Nepochopitelný je i systém přidělování nábojů, který sice do určité míry reaguje na to, jaké typy zbraní právě používáte, ani tak vás ale nedokáže dostatečně zásobovat. Do podobně stylizované střílečky, kde poklady vypadávají i z té nejmenší potvůrky, by se hodilo mnohem víc munice.

Studio Gearbox stvořilo výbušnou postmoderní směs, která se nebojí kombinovat protichůdné postupy. Borderlands 2 tak sice chybí ucelená forma i nálada, zasmušilost se tu střídá s bezduchou radostí bez varování, ale i proto jsou tolik zábavné.

9,3/10

Honza Švelch

BORDERLANDS 2
Výrobce: Gearbox Software
Vydavatel: 2K Games/CENEGA
Platforma: PS3 (testovaná), PC, XBOX 360
Jazyk: anglicky