ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6630 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Sonar/Echo 1: Jeden objev a jedna klasika, bez které by se neobjevil

0 Redakce 15.3.2010

Zrovna, když už jste si začínali zvykat na to, že každé pondělí zapípá váš starý a spolehlivý Sonar, přišel čas velkých změn. Speciálně zřízená komise expertů na hudební rubriky (kde kromě nás a nesmlouvavého manažera Play.cz zasedá i ten pán, co nám pořád bouchá do topení, ať „to“ ztlumíme) došla na základě dlouhodobého výzkumu k tomu, že je rubriku třeba inovovat – a to paradoxně tím, že ji vrátíme do minulosti. Objevovat novou muziku totiž nemusíme jenom mezi novinkami, které se ještě ani neohřály na harddiscích samotných umělců. Zlatokopové hledají svoje nugety i v minulosti. Proto vám teď každý týden přineseme vzpomínku na staré, zapomenuté, opomíjené nebo nedoceněné desky uplynulých dekád a k tomu také jedno třeskutě aktuální album, ve kterém se ona vykopávka nebo vykopávky ozývají. Zajišťujeme kontinuitu, surfujeme na vlnách inspirací, vyprávíme příběhy o průkopnících a jejich oddaných následovnících, posloucháme ozvěny. Odtud taky pochází nový název naší rubriky, navržený ve spolupráci s Ústavem lingvistiky a ugrofinistiky Univerzity Karlovy. Dnes se podíváme na dívčí power pop a na to, co pro něj znamenaly ty nejsladší ex-pankáčky v dějinách: The Go-Go's.

Rok 1981

(Kdy si princ Charles vzal lady Dianu, v Americe spustili MTV, v Kalifornii se dala dohromady Metallica a Antigua a Barbuda získaly nezávislost na Velké Británii.)

The Go-Go's – Beauty And The Beat
(I.R.S.)

Klíčová slova: Kalifornie, tance v kašně, sukně a náušnice kruhy, Belinda Carlisle

„Nemůžeš zastavit svět – nenech ho ale zastavit tebe.“

Seriózní dějepisci alternativního rocku na ně zapomínají, pravověrným rockerům splývají se syntetickými běsy osmdesátých let. Vždyť to jsou ty holky, samé tanečky v kašně a cukrbliky. To nic nemění na tom, že The Go-Go's byly první dívčí kapela, která si psala vlastní písničky a hrála na své nástroje. To by ale samo o sobě nestačilo. Jejich debutová deska Beauty And The Beat navíc nemá slabé místo. Tyhle rozjuchané holky z předměstí měly skladatelské schopnosti těch nejprotřelejších profíků z Tin Pan Alley. Hrály sice bubblegum, ale chytře a odvážně: pod vší tou cukrovou vatou tepe punkové srdce. Vyšly z losangeleského punkového undergroundu a jejich největší hit Our Lips Are Sealed koneckonců s kytaristkou Jane Wiedlinovou složil její milenec Terry Hall z The Specials. Geniální píseň s hopsavou basovou linkou pak přebral kdekdo od Hillary Duff po grungeové ztroskotance Truly. Další singl We Got The Beat je v podstatě primitivní rock'n'roll, který ovšem půvabné vícehlasy v refrénu posunuly do kategorie letních hitů. Tonite pro změnu připomíná post-punkové začátky R.E.M., kteří debutovali o dva roky později na stejném labelu, ovšem bez té jejich zasmušilosti. Minimalistická produkce zní i dneska svěže. Žádné přihlouplé synťáky nebo elektronické bicí, jenom kytary, basa, bicí a rozverný zpěv Belindy Carlisle, která tehdy ještě netušila, že se z ní za pár let stane nebohá mučednice dospěláckého popu. Ani Go-Go's před sebou neměli dlouhou budoucnost. Po nečekaném, ale zaslouženém komerčním úspěchu, dvou slabších deskách, několika zlikvidovaných hotelových pokojích a útrpných hádkách to zabalily. Ale stačí si poslechnout Beauty a čas přestane běžet. Tenhle piknik nikdy neskončí.

Rok 2010

The Splinters – Kick
(Double Negative)

Klíčová slova: začátečnice, holky, třísky, rock’n’roll, sluníčko, retro

„Přejdeme po dřevěných mostech a potom je spálíme. Rozbijeme panty u dveří a pak je zabouchneme.“

Čtyři holky od třísek si užívají pravou tvůrčí svobodu – skládají veselé rock’n’rollové písničky, a když neví, co by tam měly zahrát, tak prostě nehrají. Tamburinistka a zpěvačka Lauren, dvě kytarové a zároveň i basové (občas jen poskakující) kolegyně Ashley a Caroline a bubenice Courtney se hlavně baví. {mosimage}Jejich popěvky jsou krátké – ten nejdelší netrvá ani celé tři minuty – a celá deska je fuč za půl hodiny. Takové krátké a lehké hudební nakopnutí stihnete během snídaně, svačiny nebo při ranní cestě do zaměstnání. Inspiraci v sedmdesátých i devadesátých letech nepřeslechnete, ale bez té by se to ani neobešlo. Jinak by čtyři Kaliforňanky nedokázaly vyvolat nadčasové kouzlo bezstarostného kytarového popíku, při kterém je jedno, jestli jste se zrovna zamazali od kečupu, jestli vás předběhli ve frontě nebo okradli. Když svítí sluníčko a v uších zní The Splinters, nemusíte si s ničím lámat hlavu.

The Splinters – "Mysterious" (Music Video) from The Splinters on Vimeo.

HONZA A JARDA ŠVELCHOVI