ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12212 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Sonar 2: Pět recenzí z kůlniček na dříví

0 Redakce 13.7.2009

Je léto a slušný člověk vyjíždí na chaty, chalupy, na houby a na dovolené. Hudba, kterou si bere na cestu, musí odpovídat mnoha kritériím: musí evokovat dálky a nesmí se rychle oposlouchat ani vyžadovat soustředěný poslech do sluchátek. Nesmí ho ani nečekaně šokovat, aby sebou netrhl, pokud zrovna řídí dopravní prostředek. A do recenzí tohoto týdne se shodou okolností dostalo pět desek, které těmhle požadavkům odpovídají. Clutch si člověk vezme na dálnici a do motelu, Liechtenstein na piknik pod třešněmi, Mewithoutyou na žně, Paper Chase na návštěvu úchylných příbuzných (u kterých se bojíte do sklepa) a Pattersona Hooda na nostalgické grilování. Stahujte, kupujte, poslouchejte, opalujte se!

DESKA TÝDNE
ClutchStrange Cousins From The West
(Weathermaker Music)

Klíčová slova: vousy, stoner rock, Abe Lincoln, království za riff!, řecké báje

Je to spolehlivej zdroj informací. 50 000 wattů, co se nedaj zastavit. Antrax, amatérský rádio a kořalka!

Na jejich koncertech to vypadá jako na srazu řidičů kamionů a řekli byste si, že ti nebudou mít zájem o lekce z dějin, živočichopis neexistujících oblud a dlouhé jazzové mezihry. Omyl. Clutch se stali legendami stoner rocku a jižanského surrealismu. Na devátém LP zpěvák a textař Neil Fallon přednáší o atentátu na Abrahama Lincolna, o pirátských rádiích a o minotaurovi a zamotává slova do hutných, ale zároveň houpavých riffů. Po nepovedených experimentech s klávesami a sedmdesátkovým zvukem se Clutch vrátili ke svému asfaltovému blues, ke svému funku z dřevěné kůlny, ke stoner rocku, který spojí Jih a Sever i Západ a Východ.


Liechtenstein –  Survival Strategies In A Modern World
(Fraction Discs)

Klíčová slova: harmonie, minimalismus, jangle pop, chmýří

Á-á-á-á Á-á-á-á

Tři holky ze švédského Göteborgu křísí jangle pop ve stylu Mazzy Star a Vaselines. Zabouchly se do Briana Wilsona a stali se severskými Beach Girls. Jejich roztomilé vokály, namixované do éterických chórů opilých bezinkovou šťávou, poletují vzduchem jako chmýří, co chvíli zmítané dunivou a krásně jednoduchou rytmikou. Na albu je sice jen devět věcí dlouhých kolem dvou minut, ale nápadů víc než dost. Úvodní písnička All At Once – v neodolatelném pochodovém rytmu – se kupříkladu stala mou soukromou letní hymnou.


mewithoutYouIt’s All Crazy! It’s All False! It’s All a Dream! It’s Alright
(Tooth & Nail)

Klíčová slova: bajky, agroturistika, Bůh, rodina, přednes, trumpety        

Mazaná liška se přikradla a bedlivým očkem pozorovala, zda se jí naskytne možnost ukrást zázvorový koláček…

Je čas sklizně a Ezop by zaplesal. Po krajině se prohánějí vykutálená zvířátka, rolníci kontrolují svou úrodu a na okně se chladí pekáč s čerstvými buchtami. Philadephští mewithoutYou na nové desce ubrali a soustředili se více na folkové vyprávění než na indie punkový úprk. Aaron Weiss šeptá a povídá. Svůj typický hysterický hlas ukázal pouze v písni Bullet to Binary (Pt. Two) o odvěké zemědělské pravdě: „Sklidíš, cos zasel.“ A mewithoutYou věří v boha, na turné jezdí autobusem na použitý rostlinný olej a zpívají o traktorech – letní hudba jako stvořená.

 


the pAper chAseSomeday This Could All Be Yours, Vol. 1
(Kill Rock Stars)

Klíčová slova: kabaret, pitva, Frankenstein, horor, hrobník, Green Goblin

Občas mají lidi před smrtí dostatek síly, aby řekli nebo udělali něco významného. To je pěkné, ale většina prostě jen umře. A ty umřeš taky.

Morbidní historky o různých částech těla, a to nejraději násilně odejmutých, přednáší veselým zpěvným hláskem. Jako kdyby nastudoval Divotvorný hrnec s utečenci z psychiatrické léčebny, kteří si libují v disharmonii a kakofonii a jen z nostalgie ponechali původní melodie. the pAper chAse diriguje kytarista John Congleton s nebezpečně vyhlížející skřetí bradou. Nová deska postupuje stálým rytmem, střední tempo převažuje. Atmosféru proto dotahují změny v dynamice – šeptání i bodavě hlasitý kravál. Texaský masakr muzikálových herců dokonala elektřina a na svět přivedla zábavný hudební hybrid.  
Patterson HoodMurdering Oscar (And Other Love Songs)
(Ruth St)

Klíčová slova: country, kostkovaná košile, motel, kabriolet, ženy, manželství  

Baby, chyť mě za ruku, pojedeme SUV nebo dodávkou? Rozveselím tě a nadopuju sedativy, kdo by chtěl mít volnost? Máš přece mě, máš mě.

Jaké to je být countrymanem v amerických Athénách a nemít na vydání desky? Zavražděný Oscar a další lovesongy čekali patnáct let, než je bude moct nějaká kapela nahrát. Jejich autor vousatý vypravěč se skřehotavým hláskem Patterson Hood si letos odskočil od Drive-By Truckers, sehnal muzikanty a pozval i svého tatínka. A jeho písničky mají teď všechno – úsporné, ale vábivé bicí, housle a slide kytaru v pozadí a především úžasné texty. Zkušenosti z rozvodu, vtip i cynismus zapasoval Patterson i do povídačky Granddaddy: „Jednou ze mě bude dědeček, ten nejlínější zkurvysyn na světě. Nebudu se starat, jestli z dětí rostou pacholci.“

HONZA A JARDA ŠVELCHOVI