ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6018 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Silvestrovský Sonar: Deset písní, co rozproudí a rozvrátí večírek

0 Redakce 28.12.2009

Víte, jak to chodí na silvestrovských večírcích. Ten nejsilnější, nejneodbytnější nebo nejopilejší se zmocní vlády nad přehrávačem a dokáže tak manipulovat náladou veškerého osazenstva, což se mu může vymstít. Abychom vám pomohli podobným katastrofám zabránit, sestavili jsme seznam deseti silvestrovských písní. Těch prvních pět zajistí dobrou náladu, zvýšenou konzumaci šumivého vína, uznalé pokyvování, spontánní tanec a obdiv hostů opačného pohlaví. Druhých pět naopak vyvolá tázavé, zmatené a uražené pohledy, odchody na cigaretu, odchody domů, šarvátky, popřípadě deprese. Může ovšem potěšit temnotáře, emo mládež a majitele různých úchylek. Všech deset každopádně patří k tomu nejlepšímu a nejvtipnějšímu, co jsme letos slyšeli. Používejte je, ale používejte je s rozvahou!

Písně k rozproudění

You Say Party! We Say Die! – Glory

Z alba: XXXX

Proč:
Tohle je přímo óda na párty. Najdete v ní sex, drogy, poskakování a hravé klávesy. Kanadská pětice, která má večírek dokonce v názvu, vše servíruje v dokonalém jednohubkovém provedení. Glory vás za 2 minuty a 14 vteřin chytne a pustíte si ji v nekonečné smyčce. A protože je geniálně jednoduchá, zapamatujete si každý tón.

Gossip – Heavy Cross

Z alba: Music For Men

Proč:
Pořádná disko hudba má ještě budoucnost. Gossip to dřív zkoušeli s indie rockem, ale na poslední desce se přeorientovali na popík. A jde jim to skvěle, nemusejí se vyhýbat líbivým pasážím a tanečním rytmům. Beth Ditto konečně může bez ustání trsat a vlnit svými pneumatikami a vy si můžete na Silvestra zatancovat s ní.

Yacht – Psychic City

Z alba: See Mystery Lights

Proč:
Nejlepší písničky na večírek jsou ty, kde se zpívá „na na na“ nebo „a ja ja ja“. Bohužel bývají taky zcela pitomé – s výjimkou geniálního singlu od Yacht, který má jednoduchý taneční podklad, hipísáckou atmosféru a ideální taneční stopáž pěti minut, během kterých se dostanou do rytmu i ti nejnemotornější.

Liam Finn – Long Way To Go

Z alba: Champagne In Seashells

Proč:
Kdyby vás někdo na oslavě označil za konzervu, která poslouchá jenom časem prověřené hitovky, vytaste se s australským multiinstrumentalistou Liamem Finnem. Ten ve skvělé kytarovce Long Way To Go rozverně cituje klasiku U Can’t Touch This, kterou natočil MC Hammer skoro před dvaceti lety, přesně 13. ledna 1990. Liamova aktualizace je pohodová, veselá a přiláká na vaši párty i protinožce.

Infected Mushroom ft. Jonathan Davis – Smashing The Opponent

Z alba: Legend Of The Black Shawarma

Proč:
Píseň se nachází na tom oblíbeném průsečíku skladatelského génia a čiré demence. Představte si dva hejsky z Los Angeles, co dělají kýčovitý psy-trance a k hostování přizvali Jonathana „královnu prokletých“ Davise. A představte si jejich překvapivě skvělou hitovku, při které roztaje i všechen led v mrazáku, takže budete muset začít pít čaj.

Písně k rozvratu Vanessa – Ahoj, chcípni!

Z alba: Ave Agony

Proč:
Když své hosty uvítáte slovy „Ahoj, chcípni!“, zůstanou jen ti nejvěrnější. Elektro extrémisti ze Žižkova vám navíc prozradí, že „už máš věk na to, abys to vzdal“, což při novoročním bilancování dozajista pomůže. Ale řešení tu je: „Vykuchej se jako samuraj, žádný dobrý věci už tě nečekaj.“ Konečně česká kapela s názorem. Bohužel ale s nepopulárním názorem.

Them Crooked Vultures – Interlude With Ludes

Z alba: Them Crooked Vultures

Proč:
„Díky, že jste zatleskali mému psychiatrickému problému,“ řekl po téhle písni zpěvák Josh Homme publiku na pařížském koncertě. Bizarní popěvek s retro sci-fi klávesami, zcela chybnou kytarovou vyhrávkou a hlavně oplzlým textem, který potěší všechny voyeury a stalkery: „Už dlouho chodím za tebou, takže bychom se měli seznámit!“

The Paper Chase – What Should We Do With Your Body (The Ligtning)

Z alba: Someday This Could All Be Yours, Vol. 1

Proč:
Když se vaše párty špatně vyvíjí, množí se zranění a v osazenstvu se probouzí alkoholové běsnění, vyřeší to Texasani z The Paper Chase. Se svým morbidním a elektřinou jiskřícím kabaretem zkrotí všechny nedisciplinované hosty. Ti, kteří před Johnem Congletonem a jeho pošahanou sebrankou neutečou, poslouží jako pokusní králíci. Když je budou pitvat a obdivovat jejich porcovaná těla, ucítíte upřímnou vědeckou slast.

Lightning Bolt – Funny Farm

Z alba: Earthly Delights

Proč:
Bacha na kovboje s chapadly místo končetin! Jakmile si pozvete domů tuhle extrémní dvojici, moc vám toho doma nezbude. Dunivé a extrémně hlasité hardcorové country buď vyžene všechny vaše kamarády, nebo přivolá naštvané sousedy. Proto s kulovým bleskem zacházejte opatrně a pouze v krajní nouzi. Leda byste se ocitli na destrukčním večírku.

Dysrhythmia – Room Of Vertigo

Z alba: Psychic Maps

Proč:
Sedmiminutová instrumentální smršť prověří oddanost vašich hostů. Místnost se závratí je samá změna rytmu a disharmonická vyhrávka. Přidejte ultrarychlé pasáže, krkolomné přechody a zapomeňte na zpěv. V Silvestrovském reji tuhle píseň ocení pouze zdrogovaní konzervatoristi, ostatní vás nejspíš odstraní od přehrávače a už vás k němu zpátky nepustí.

HONZA A JARDA ŠVELCHOVI