ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13523 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Ceny Sonaru 2009: Kategorie něžná

0 Redakce 21.12.2009

Zlatou neděli máme za sebou a neodvratně se řítíme k dnům, které všichni kromě kaprů považují za svátky klidu a míru. Přijdou chvíle, kdy budete chtít zvelebit své domácnosti nebo opatřit dárky bližním slušivým obalem. U nás doma v tyhle dny každoročně takzvaně rekapitulujeme a pouštíme si písničky, co nás za tenhle rok nějak dostaly. Tyhle budou mezi nimi, zvlášť když jde o ty nejlepší z kategorie, kterou jsme se rozhodli nazvat „něžnou“. Něžné ovšem neznamená neškodné. Posuďte sami – představujeme pět nejlepších z folkových, country a indie popových alb letošního Sonaru.

Deska roku

1. Felix – You Are The One I Pick
(Kranky)

Medaile: za žvýkačku, co přijde do módy

Nejlepší píseň: Lifter

Nejlepší moment: když se v Back In Style ve dvacáté sekundě znenadání přidají bicí, jinak na desce skoro nepřítomné

Debut tohohle anglického dua zaregistrovalo kromě Sonaru jen pár anglických médií, a to si s ní ještě úplně nevěděly rady. A není divu: Lucinda Chua zpívá nesměle a zasněně, jako kdyby to vůbec nikdo neměl slyšet. Na jednu stranu jsou aranžmá postavená především na klavíru a cellu taková pěkná a nadýchaná, na druhou stranu se za nimi skrývá leccos temného, ba dokonce morbidního. Ne nadarmo písnička Back In Style cituje liliputa z Twin Peaks a jeho kryptické prohlášení, že „tvoje oblíbená žvýkačka zas přijde do módy“. Každá písnička je zachumlaná sama do sebe, žádná nemá na první poslech žádný jasný obrys. Ale jakmile přijdete na to, za jakou tkaničku zatáhnout, vyjeví se před vámi v celé své jedinečné a neopakovatelné kráse. Je to dáreček.

2. Rachelle van Zanten – Where Your Garden Grows
(RvZ Music)

Medaile: za nejchytlavější bottleneckové hitovky

Nejlepší píseň: Showerhead

Nejlepší moment: Windmill Hill, 1:08, Rachelle zpívá přes pořádně zvazbenou kytaru

Rachelle je písničkářka roku. Je nezávislá, ale neutápí se v indie manýrách, a umí skvěle hrát na slide kytaru. Nenašli byste milejší a talentovanější kanadskou kytaristku. Vede dívčí hudební tábor (jak jsme psali v Sonaru 10) a nadšeně se angažuje v tamějším běžkařském klubu. Kdybyste měli vybrat, komu svěříte děti na prázdniny, těžko byste hledali někoho vhodnějšího. A zatímco si děti budou hrát na rockery nebo nové Katky Neumannové, poslechněte si znovu její desku Where Your Garden Grows. Je to nejpříjemnější hudební zážitek letošního Sonaru.

3. Charlotte Hatherley – New Worlds
(Minty Fresh/Little Sister)

Medaile: za všechny noty

Nejlepší píseň: New Worlds

Nejlepší moment: krkolomná kytarová vyhrávka v singlové hitovce Alexander (3:00), kde Charlotte ukáže, že v duchu je indie rockerka

Charlottina třetí deska vyšla před pár týdny, a tak ji mám ještě čerstvě v paměti. Jako by na ni vůbec šlo zapomenout. Provázela mě na předvánočních cestách po celé republice, a to i potom, co se mi vybil kapesní přehrávač. Funguje na dvou úrovních: jednak jsou to neuvěřitelně, až nebezpečně nakažlivé písničky, jednak jsou vycizelované do nejmenších hudebních detailů, které potěší na duši každého gurmána zvuku. Takovou touhu po dokonalosti jsem u indie popové desky ještě neslyšel. Charlotte je totiž ve třiceti letech v ideální fázi své kariéry: za léta už si vypěstovala perfekcionismus, ale zároveň neztratila rozvernost raných Pixies.

4. Brown Bird – The Devil Dancing
(Peapod Records)

Medaile: za návrat osadnických časů

Nejlepší píseň: Gallows

Nejlepší moment: Wrong Black Mare, 1:55 zpěvák David Lamb vypráví o zbabělém otci, kolegyně mu dělají vokální doprovod a vše vyústí v tesklivé banjo

Zarostlý David Lamb přibral dva nové členy a natočil nejlepší country letošního Sonaru. Jeho pojetí staré Ameriky se nezdržuje s gospely a spirituály, ale pátrá po neveselých historkách, krutých zimách a lidských slabostech. A takové vypořádání s minulostí si žádá tragické cello a pořádně dupavý rytmus. O zlých časech vyprávějí Brown Bird s vášní, až pivo cáká z půllitrů a stoly poskakují po podlaze. Jejich balady mají sílu a hlavně kouzlo zašlých časů. Deska The Devil Dancing vám vydrží napořád. I proto vyhrála desku týdne v Sonaru 22. S Brown Bird zavzpomínáte na minulé, předminulé a ještě dávnější Vánoce.

5. Molina And Johnson – Molina And Johnson
(Secretly Canadian)

Medaile: za nakažlivý klid

Nejlepší píseň: Almost Let You In

Nejlepší moment: All Gone, 0:40, křehký duet podkreslený thereminovou meluzínou

Dva vynikající folkaři se sešli na deset dní v jednom studiu a natočili nejklidnější desku letošního Sonaru. Jason Molina a Will Johnson pracovali, zvali si kamarády (viz Sonar 18) a za takhle krátkou dobu vyrobili nádherné album, které nikam nespěchá. Nechá vás odpočinout, podepře vám hlavu, aby vás nebolelo za krkem, a vy můžete jen tak klidně ležet a nabírat nové síly. Až budete vysílení ze všeho toho vykrajování cukroví, zadělávání, shánění dárků a zdobení stromečku, lehněte si na postel a nechte hrát Molinu a Johnsona. Vánoce jsou přece svátky klidu a tohle album ten nejlepší soundtrack.

HONZA A JARDA ŠVELCHOVI