ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5330 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Steven Wilson: Album je nositelem příběhu

0 Šárka Hellerová 2.4.2015

Bývalý člen skupiny Porcupine Tree Steven Wilson míří do Prahy. V neděli 5. dubna vystoupí v Divadle Hybernia. Bude propagovat především své čtvrté sólové album Hand. Cannot. Erase., které vyšlo v únoru.

Jste vytrvalý obhájce albového formátu. Není to boj s větrnými mlýny?

Ano i ne. Je asi pravda, že zlatá éra alb je za námi. Sedmdesátá až devadesátá léta byla nejlepším obdobím autorů, kteří vytvářeli hudební příběhy. Tak masivní popularita alb už se asi nevrátí. Nicméně jistý návrat tu je. Děti je znovuobjevují, dokonce kupují vinyly. Před pěti lety to bylo mrtvé odvětví a dnes obrovsky roste. Ta myšlenka není pryč, kyvadlo se vrací.

Máte z toho radost?

Pro mě je zvláštní představa, že bych měl alba nějak bránit.  Knihu nebo román obhajovat nemusíte. Lidé se koukají na film v kuse a knihu čtou od začátku do konce. Nevím, proč by album nemělo být stejně relevantním nositelem příběhu. Myslím, že je pěkné slyšet píseň v jejím zamýšleném kontextu.

Na koncertech ale také písně hrajete mimo svůj původní kontext. To vám nevadí?

Během své kariéry jsem občas hrál koncerty, na kterých jsme hráli jedno album od začátku do konce. Jindy to ale míchám. Koncert považuji za jedinečné umělecké vyjádření, samostatnou disciplínu. Ale i když hrajete výběr písní, snažíte se správnou posloupností vytvořit smysluplné hudební putování. Nicméně část kouzla koncertu spočívá v tom, že nevíte, jaká píseň následuje. Užijete si ten vzrušující moment, kdy slyšíte první tóny oblíbené písně. Je v tom kouzlo neočekávaného.

Co budete hrát v neděli v Praze?

V Praze zazní téměř celá nová deska, ale mezi tím zazní mnoho skladeb z celé mé předchozí kariéry. Máme k písním zajímavé projekce a surround zvukový systém, takže hudbu neslyšíte jen z pódia, ale i za vámi.

(Foto: Lasse Hoile)