ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5225 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Skyline: Naše realistické plány se podařilo překonat

0 jsk 17.10.2013

Fairytapes je název šestého studiového alba pražské elektropopové kapely Skyline. Před jeho realizací odešel ze sestavy z osobních důvodů MC Nu C, písničky na něm jsou velmi melodické, přičemž ubylo kytarových riffů. V létě na festivalech se ukázalo, že fanoušci přijímají nové skladby dobře. V pátek kapela vyráží na koncertní turné. Na otázky odpovídá bubeník Radek Bureš.

Na scéně jste od roku 1997. Podařilo se vám naplnit vaše tehdejší odhodlání?

Jak se to vezme. Měli jsme samozřejmě snílkovskou představu být globální hvězdou. Podle mě ji mají všichni muzikanti, vidí se na koncertech po celém světě, v pozici velkých hvězd. To se nám ale nakonec splnit nepodařilo. Měli jsme však i velmi realistické plány, a ty se nám, myslím, podařilo překonat. Stačí si uvědomit, jak moc je u nás kapel, všechny se snaží prorazit, a nám se daří být řadu let v koncertním kolotoči a hrát pravidelně na velkých festivalech. Koncertovali jsme také skoro po celé Evropě, což byla přinejmenším dobrá zkušenost.

Co jste udělali pro to, abyste si splnili i snílkovské představy?

Samozřejmě jsme se snažili. Když byla šance, vyjeli jsme hrát do zahraničí, byť jsme většinu cest dotovali ze svého. To nám ale nevadilo, snažili jsme se být co nejlepší. Brzy jsme však pochopili, že celosvětový úspěch je věc, která se až tak ovlivnit ani naplánovat nedá. Na světě je spousta dobrých kapel a na ty české nikdo nikde nečeká. Dospěli jsme k závěru, že se tím nebudeme nijak stresovat a necháme tomu volný průběh.

K zásadní změně u vás došlo v roce 2008, kdy jste vyměnili zpěvačky. Jitku Charvátovou nahradila Marka Rybin. Bylo to pro vás složité?

Složité to bylo od chvíle, kdy se ukázalo, že může ke změně na postu zpěvačky dojít. V kapele se tenkrát začaly dít neobvyklé věci, Jitka například začala ze dne na den jezdit na koncerty sólo. Vedlo to až k jejímu oznámení, že odchází. Když nás poprvé jako její náhrada napadla Marka Rybin, která zrovna v té době odešla ze skupiny Gaia Mesiah, brali jsme to nejdřív jako vtip. Přesto jsme se potkali, a stalo se, že mezi námi přeskočila jiskra. Po prvních společných zkouškách se ukázalo, že to bude skvělé, takže jsme se dohodli na spolupráci. Pak už nás jenom překvapovalo, jak moc to lidé v hudební branži i fanoušci řeší. Někteří to řeší dodnes. My jsme ale spokojeni, protože to s Markou funguje hudebně i lidsky.

Zdá se, že jste ji dokonce přinutili zpívat takříkajíc s citem…

Na nové desce takové písničky jsou, to je pravda. Přestala se bát intimních pěveckých poloh, udělala velký kus práce a jako zpěvačka se rozhodně posunula dál.

Jak se z tvého pohledu vyvíjela česká taneční scéna od konce devadesátých let, kdy jste jako kapela vznikli?

V devadesátých letech tu byla řada skupin, které se na klubové taneční scéně pohybovaly a byly pro tu scénu zásadní. Mám na mysli třeba Liquid Harmony nebo Ohm Square. Postupem času se ale kapely začaly vytrácet a dnes je jich na taneční scéně dost málo. Pro nás je to trochu zvláštní pozice, protože nám prakticky schází konkurence. Je ale fakt, že jsme se od ortodoxní taneční scény celkem brzy odchýlili a na začátku nultých let jsme začali hrát jak na festivalech tanečních, tak rockových. V současné době tvoří taneční scénu v Čechách především dýdžejové.

Proč?

Znám spoustu případů, kdy se mladí lidé, které hudba baví, stanou dýdžeji nebo producenty. Projekty s dalšími muzikanty se jim moc zakládat nechce. Je to dost náročné organizačně i finančně, a kromě toho jim dnešní technologie umožňují postarat se o veškeré hudební party svépomocí. Rocková hudba potřebuje další členy v kapele, taneční ne.

Navštívíte při nadcházejícím turné i na nová místa?

Spíš jde o osvědčené kluby, které máme rádi a rádi se do nich vracíme. V rozpisu je samozřejmě i pár nových míst, ale gró jsou – řekl bych – naše klasiky.

Program turné Skyline:
18. 10. Mariánské Lázně, Na Rampě
23. 10. Plzeň, Divadlo pod lampou
26. 10. Hořovice, Labe
15. 11. Jaroměř, Bastion 35
16. 11. Opava, Art
9. 11. Brno, Fléda
22. 11. Valašské Meziříčí, M-Klub
23. 11. Jihlava, Soul Music Club
30. 11. Moravské Budějovice, Pogo Bar
6. 12. Děčín, Garage
11. 12. Praha, Lucerna Music Club
14. 12. Bratislava, Dunaj (SK)

Tagy: ,