ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15328 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Rock´n´roll to není prdel, ale country jo!

0 Redakce 11.12.2008

Legendární crossoverová skupina Krucipűsk připravila letos na podzim speciální folk&country program. Hitovky hard-corové úderky, proměňující se v průběhu let kolem svérázné postavy „druida“ Tomáše Hájíčka, byly 2. prosince v Lucerna Music Baru ke slyšení v bizarních, ale geniálně vtipných country verzích. Kdo se odvážil přijít, vesměs se lámal smíchy v pase.Skupina vyvolala první salvy smíchu už při nástupu. Vystoupila totiž ve stylových flanelových košilích a zálesáckých kloboucích. Hned ale vyrazila dech všem přítomným, když hutná směs akustických kytar odhalila opravdu takřka countryové jádro songů jako Cirkus, Brácho vem mě ven, nebo Bubla, při níž se bar proměnil málem v saloon plný kovbojů. Hájíček se následován publikem řehtal, mezi slokami vískal jako o život a všichni se evidentně výborně bavili.

Koncert byl rozdělen na tři sety, protože „plesová sezóna začíná“ a navíc „je třeba se občerstvit“, vrcholný třetí pak načala vynikající Yessus na na ftu, protože „Vánoce se blíží a měli bychom zavolat Ježíška.“ Hájíčkovy průpovídky jako vždy bavily přítomné. Nakonec nechyběly ani obligátní Druide!, tentokrát v téměř šeptané verzi, ani Láska je kurva v překvapivém reggae rytmu.

Mezi hardcorovými kapelami se tak Krucipűsk ukázal jako ta s největším nadhledem, smyslem pro humor a sebeironii. Toto zjištění není nikterak překvapivé, ovšem ruku v ruce s perfektním zážitkem po hudební stránce přeci jen stojí za zmínku. Pokud jste tento zážitek změškali a litujete, pak vám snad frontman Tomáš Hájíček v následujícím rozhovoru poskytne trochu naděje.

V rámci vašeho speciálního country projektu jste ohlásili řadu netypických nástrojů na pódiu. Použijete některé vyloženě poprvé v životě?

TH: Koncertní premiéra to asi v několika případech bude. Bubeník hraje štětkama, špejlema nebo tympánovýma paličkama. Basák hraje na bezpražcovou basu, což ještě taky nedělal. Španělky jsou jasný, a pak se vystřídáme o spoustu perkusí, takže všichni hrajou na cokoliv je potřeba.

Prý vás country baví a tento speciální koncert je pro vás hlavně legrace. Na pódiu ale sedíte. Nemáte někdy chuť vyskočit a užít si koncert jako obvykle?

TH: My máme právě naopak chuť si posedět a odpočinout, protože na koncertech makáme celej rok! (smích)

V Lucerně to není váš první koncert v tomto stylu…

TH: Ano, poprvé jsme country verze hráli před časem ve Zlíně, ale to bylo hodně volný, jen jsme to tak zkoušeli.

Jak to dopadlo? Bralo publikum vaši show jako srandu, nebo se rozjelo jako na běžných koncertech?

TH: To úplně přesně nevím. Hráli jsme totiž v country klubu pro nám neznámý obecenstvo, navíc zvyklý na tuhle muziku. Líbilo se jim to. Ale dnes přijdou fanoušci Krucipűsku a jsem zvědavej, co to s nima udělá. Myslím, že se oddělí zrno od plev… (smích). S tím, že můžou odcházet, se počítá.

Jaké vy sami posloucháte folkové interprety?

TH: Asi se nedají všichni shrnout jako folkoví, ale poslouchám například Dave Matthews Band, Noir Désir a další.

Při jakých příležitostech si pustíte folk?

TH: Většinou cestou na naše koncerty.

Hrajete někdy písně Krucipűsku třeba u táboráku?

TH: Tohle je první příležitost, kdy jsme country verze nacvičili, ale hodláme po hospodách pokračovat. Tam, kde to máme rádi. Určitě nebudeme naposledy k vidění. Chceme se přihlásit na Portu!

Byl jste v poslední době na nějaké folkové akci studovat, jak to funguje?

TH: Ne, já jsem měl vždycky děsivej pocit, když jsem něco takovýho viděl v televizi… (smích). Právě proto mi to přijde tak dobrej nápad, taková sranda!

JAKUB ANDĚL