ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26214 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Rise Against: Věříme, že je tu naděje

0 Šárka Hellerová 28.5.2015

Americká punkrocková skupina Rise Against patří mezi aktivistické. V jejím čele stojí zpěvák Tim McIlrath, jenž odpověděl i na následující otázky. Loni kapela vydala nové album The Black Market, již své sedmé, a 9. června vystoupí v pražské Incheba Areně.

The Black Market, tedy černý trh v názvu vašeho alba, je prý trh emocí. Jakých?

Do jakékoli punkrockové písně, i do většiny našich skladeb, je vložena úzkost, zlost, smutek, občas je tam i hodně naděje, ale většinou jsou to tmavé emoce. Ty jsou pak v další fázi směňovány v interakci s našimi fanoušky. Je to takový trh, který provozujeme. Přivádíme lidi k těm písním, které jsou ponuré. Ponoří se do hudby a tam se odehrávají ty obchody

Do jaké písně jste vložil nejvíc pozitivních emocí?

Opravdu myslíte pozitivních? No, myslím, že v některých jsou i ony. Třeba v Survive nebo Alive and Well. Pár se jich najde. Je tam tenká linie. Nesnažím se posluchače zanechat v úplné temnotě. Myslím, že jako autor mám určitou zodpovědnost nezavést posluchače na dno a tam ho nechat. Už proto, že se tak při psaní necítím. Věřím, že je tu naděje, a chci, aby v mých písních byla v nějaké formě přítomna.

Jak se váš aktivismus líbí vaší nahrávací společnosti? Neměla nikdy tendenci vám mluvit do témat textů?

To ne. Když jsme před lety podepisovali smlouvu, vlastně jsme tak trochu čekali, že se nás bude snažit ovlivňovat a chystali jsme se bránit. Ale k tomu střetu nikdy nedošlo. Buď jsme naráželi na lidi, kteří nám rozuměli, nebo lidi, které absolutně nezajímalo, co tam děláme. Obojí pro nás bylo výhodné. Nikdy nikdo nechtěl nic měnit, nebo nám rozmlouvat výběr singlu. Všechno jsme si udělali podle vlastních pravidel.