ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12823 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Richard Müller: Spojení s Fragile bylo docela neobvyklé

0 jsk 17.9.2013

Unikátní projekt, který nemá na naší hudební scéně obdoby. I tak lze nazvat Hlasy slovenského zpěváka Richarda Müllera a vokální skupiny Fragile. Album obsahuje 13 skladeb v úpravách a cappella, tedy bez použití jediného nástroje. Minulý týden ho v pražském Buddha Baru Richard Müller společně s Fragile pokřtili. Turné k němu začalo v sobotu na zámku ve Světlově.

Jak podle vás vaši fanoušci album a spojení s Fragile přijmou?

Jsem na to zvědavý, protože je to opravdu něco úplně jiného. A přestože hrajeme většinou známé skladby, jsou na albu v aranžmá, která nikdy nikdo neslyšel. Podle mě jsou písničky na desce mnohem hezčí než ve svých původních verzích.

Jak došlo k vašemu spojení s Fragile?

Bylo to vlastně docela neobvyklé. Jako už několikrát předtím se mi i tentokrát stalo, že mi byl Braňo Kostka, vedoucí skupiny Fragile, velmi nesympatický. Setkávali jsme se na různých akcích, ale v podstatě jsme se ani nezdravili a ani jsme se na sebe nedívali. Nevím, jestli měl podobný vztah vůči mé osobě, ale mně prostě nevyhovoval. Mé publikum akceptuje, že každé mé nové album je jiné než to předešlé. Jsem za to velmi rád, ale přináší to samozřejmě vždy nutnost vymyslet něco nového. Po posledních koncertních turné Potichu jsme se s mým týmem bavili o tom, koho bychom na další album měli oslovit ke spolupráci. Tehdy mě napadlo, že by nebylo špatné zkusit oslovit právě Braňo Kostku a skupinu Fragile, a to i přesto, co jsem řekl o svém tehdejším vztahu k němu. Už při první schůzce mi bylo jasné, že jsem se setkal s člověkem, kterého budu mít rád. To se také stalo, navíc se následujícími každodenními zkouškami náš vztah prohluboval.

Byla to těžká práce?

Tak těžkou práci, jakou jsem vnímal v činnosti skupiny Fragile, jsem nikdy nezažil. Bylo to úžasné. Věděli přesně, co mají s písničkami dělat a co mají dělat se mnou. Scházeli jsme se velmi často a oni byli vždy dobře připravení. Dělám hudbu už třicet let, ale byl jsem překvapen, jak jasně vědí, jakou cestou se dát, aby z toho byl dobrý výsledek. Jednou jsem se Braňa Kostky zeptal, jak dlouho trvá zaranžovat jednu písničku. Řekl mi, že jedna tříminutová skladby trvá tři dny a tři noci, a to je ta nejkratší varianta.

Napětí mezi vámi a Kostkou je pryč?

Jednoznačně. Dokonce se musím přiznat, že když jsme v době zkoušení měli pauzu a dva tři dny jsme nebyli spolu, tak se mi po něm, Fragile i společné práci stýskalo. Z období, kdy mi nebyl sympatický, to došlo do úplně opačného stavu.

Na albu je třináct skladeb. Jsou to všechny, které jste tam chtěl mít?

Na to se nedá jednoznačně odpovědět, protože mně záleží na všech skladbách, které zpívám. Myslím si ale, že tam jsou tam ty, které dostaly nejlepší aranže.

fragile_hlasy