ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28596 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Richard Müller: Jaro Filip vnesl do mého života řadu impulsů

0 jsk 2.10.2015

V roce 2013 vydal slovenský zpěvák Richard Müller s vokální skupinou Fragile album Hlasy. Jeho písně, zazpívané pouze lidskými hlasy, byly výtečné a tomu odpovídající ohlas mělo i následující turné. Záznam z bratislavského koncertu pak vyšel na cédéčku i DVD, následovala další vystoupení a spolupráce skončila letos v červnu.

Nyní se Müller chystá na další projekt. Společně s kytaristou Andrejem Šebanem představí na koncertním turné písničky, které pro něj napsal již zesnulý skladatel Jaroslav Filip. Turné se jmenuje 15 rokov bez Filipa, jeho slovenská část začne 10. října a česká 31. října v Olomouci.

Skončila už vaše spolupráce se skupinou Fragile na projektu Hlasy?

Hlasy jsou tak úspěšné a příjemné, že mám pocit, že jsme neudělali ještě jeden krok. Sice album s původními písněmi. Těžko se mi teď mluví o tom, co možná bude, ale faktem je, že myšlenka na nahrání ještě jednoho společného alba existuje. Uvidíme, jestli jí budou přát okolnosti.

Jak by album mělo vypadat?

Fragile hovořili o tom, že by se na něm mohli prezentovat zpěváci i hudebníci. Já si ale myslím, že by bylo lepší a atraktivnější, kdybychom ho nahráli pouze se zpěváky, čili by to byly zase jenom hlasy.

Brzy odstartujete turné, na kterém budete vzpomínat na Jaroslava Filipa. Čím vás jako autor ohromil?

Samozřejmě písničkami, a tím mám na mysli úplně všechno – melodiku, atmosféru, tempo, zkrátka všechno, co k písni patří.

Naučil jste se od něho něco, čeho jste později ve své kariéře využíval?

Nebyli jsme si lidsky tak blízcí, abych se od něho něco naučil. Ale pokud není člověk hloupý, měl by se učit od všech starších, které potká. A když je moudrý, měl by se učit i od mladších. To řekl pan Horníček, já to jenom opakuji. Jaro Filip vnesl do mého života spoustu podnětů a impulsů.

Koncertovali jste spolu?

Měli jsme jedno společné turné, velmi příjemné. Proběhlo však pouze na Slovensku.

Jak bude vypadat koncertní vzpomínání na něj?

Budu prezentovat pouze jeho písničky a odvažuji se tvrdit, že mnohé jsou v České republice široké veřejnosti zcela neznámé.

Nemáte pocit, že jim bude přece jenom chybět nějaká ta vaše píseň?

Určitě, toho jsem si vědom. Musíme ale brát v úvahu, že turné je věnováno Jarovi Filipovi.