ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4856 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kafka Band: Uvidíme, kam až doletí

0 Redakce 27.5.2014

Literárně-hudební projekt spojený s Franzem Kafkou – to je Kafka Band. Skupina skvělých muzikantů a význačný literát se sešli, aby zhudebnili Kafkův román Zámek. Vzniklo tak něco, co se v našich končinách nevídá často. O kapele i Kafkovi vyprávějí muzikant a výtvarník Jaromír Švejdík alias Jaromír 99 a spisovatel Jaroslav Rudiš.

Je Kafka váš důvěrně známý autor?

Rudiš: Jsme na dobré cestě. Samozřejmě toho Franz Kafka napsal víc, než jsem přečetl, ale s jeho Zámkem jsme teď trávili tolik času, že ho celá kapela zná opravdu důvěrně. Na začátku jsme ho znali jenom Jaromír a já, předčítali jsme ho ostatním členům kapely a vybírali jsme texty. Byl to takový, řekněme, literární workshop.

Zámek vznikl nejdříve jako komiks. Uvažovalo se hned o Zámku, nebo byla ve hře i jiná díla?

Jaromír 99: Z jednoho londýnského nakladatelství jsem dostal nabídku, abych se podílel na adaptaci Zámku. To se neodmítá. Seznámil jsem se s Davidem Zane Mairowitzem, který napsal scénář. Začal jsem kreslit a na Zámku jsem pracoval šest měsíců. No a když něco takhle dělám, většinou u toho mám kytaru. Tak jsem si začal některé pasáže i přehrávat. Takhle vznikla první představa hudby. Pak komiks vyšel, a to v Británii, Spojených státech, Česku a Německu, a z Německa přišla nabídka na výstavu K: KafKa v KomiKsu, která je od 23. května k vidění i v Praze na Staroměstské radnici. Z Literaturhausu Stuttgart, který výstavu pořádal, přišel i dotaz na nějakou hudbu, která by doprovodila vernisáž. S Dušanem Neuwerthem jsme toho na vernisážích odehráli už dost, tak jsem si řekl: proč ne?

A to byl základ Kafka Bandu?

Jaromír 99: Ano. Zkusil jsem si zahrát něco z první kapitoly v češtině, ale nefungovalo to. Přizval jsem tedy Jardu Rudiše, který skvěle ovládá němčinu. Řekl jsem si, že když Jarda bude číst Kafku německy a my do toho budeme zpívat česky, mohlo by to být ono. Ostatně, když jsem Zámek četl, představoval jsem si, že hlavní hrdina, cizinec, zeměměřič K., přichází do českého prostředí. Do české vesnice někde na konci světa s českými hospodami a zemitou, snad lidovou hudbou. Řekl jsem si, že ta muzika, to budeme my, a že tedy budeme zpívat česky. A do toho bude Jarda číst německy, tedy že on bude ten cizinec. A začalo to fungovat hodně dobře.

Navíc vás z německé strany pošťouchli ještě dál…

Jaromír 99: Ano, chtěli, abychom natočili nějaký klip, jakousi úvodní píseň ke zmiňované výstavě. Pozvali jsme nějaké kamarády z našich kapel a sedli jsme si do studia. Takhle vznikl základ Kafka Bandu. No a když jsme tuhle partu vytvořili, začali jsme zkoušet a za pár dní jsme vytvořili základ repertoáru. Viděli jsme potenciál i smysl věci a pokračovali jsme dál. Takhle vznikl Kafka Band. Od té doby jede jako neřízená střela. Uvidíme, kam až doletí.

Může se tedy stát, že by Kafka Band v budoucnu hrál i něco jiného, než soundtracky ke komiksům podle Franze Kafky?

Jaromír 99: To si neumím představit. Kafka Band je kapela, která vznikla ke Kafkovi. Na koncertě v Arše představíme i tři nové skladby, které vznikly podle jeho povídek. Ale nemyslím si, že zhudebníme třeba román Proces. I když… všechno je možné. Koneckonců skupina vznikla z vernisážového hraní, a teď tady spolu sedíme, dáváme rozhovory do médií, na světě je deska, a jsou rozjednané koncerty po celé Evropě. Uvidíme, kam se to celé posune dál.