ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27280 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Johannes Benz: Je to šofér vlastního života

0 Redakce 25.3.2014

Jan Foukal, vystudoval dokument na FAMU, je písničkář a zkušený cestovatel. Všechno dělá naplno – i když by se mohlo zdát, že si s ním situace občas trochu zalaškuje. S nadsázkou třeba můžeme říct, že soundtrack k jeho připravovanému filmu byl rychlejší než film sám, a dnes si žije vlastním životem.

Na začátku března vyšel na CD labelu Tranzistor s názvem One Way Road.

Jde vůbec pořád ještě o soundtrack k filmu?

V současné chvíli, řekl bych, jde o zcela samostatný projekt. Doufám, že některé písničky se stanou součástí filmu. A z druhé strany: film jsem začal soundtrackem a soundtrack se rozrůstal, až film přerostl. A tak vzniklo album.

Charakterizujete je jako písně z cest. Psal jste je na cestách?

Určitě na cestách duše. A jinak inspirace k nim pocházejí z mých cest po světě. I když byly třeba napsány doma.

Z té muziky probleskuje několik žánrů – country, rock, folk. Lze ji žánrově zařadit?

Pro mě to, co dělám, spadá do kategorie písničkářství, tedy toho, čemu se říká songwriting. Z toho vycházím a žánry neřeším.

Je Johannes Benz jméno kapely, anebo projektu?

Johannes Benz je v podstatě fiktivní postava. Je to člověk ztracený na svých cestách, člověk hledající. A protože jde o filmovou postavu, která je částečně vytvářena také vaší představou, je zahalena i určitým tajemstvím. Prostupuje prostorem a časem. Hledá, ale nebloudí. Jako každý z nás je to šofér vlastního života, vlastní cesty.

Zatím zpíváte téměř výhradně anglicky. Uvažujete o nějakých českých vsuvkách, alespoň při koncertních vystoupeních?

Johannes Benz je globalizovaná figura sevřená do angličtiny. Ta je pro tyto písničky důležitá, takže u ní určitě zůstane. Češtinu mám ale moc rád a rád komunikuji s lidmi. Doufám tedy, že v té česko-anglické komunikaci najdu nějakou optimální polohu.

Jaké má Johannes Benz plány?

Cestu vidím v další práci na písničkách a ve vystupování, ať už na festivalech či mimo ně. Prostě tak, aby se publikum dál dozvídalo o tom, že tu něco takového existuje. Již jsou hotové nové písně, které hrajeme na koncertech.