ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5512 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Ivan Tásler: Spojení s Lúčnicí je nádherné

0 jsk 15.12.2015

V sobotu 19. prosince se v pražské O2 areně odehraje představení Made in Slovakia. Na jednom pódiu v něm vedle sebe vystoupí slovenský folklórní soubor Lúčnica a poprocková skupina IMT Smile.

Diváci se mohou těšit na taneční choreografie uměleckého vedoucího Lúčnice Štefana Nosáľa i na hity IMT Smile v netradičních úpravách s orchestrem a pěveckým sborem. Propojení dvou odlišných uměleckých celků má pod taktovkou režisér Ján Ďurovčík.

V čele skupiny IMT Smile stojí zpěvák a kytarista Ivan Tásler, který odpověděl na několik otázek.

Jak ke spojení IMT Smile a Lúčnice došlo?

Na našich koncertech jsme před časem do skladby Niekto ako kráľ začali vkomponovávat lidovku, kterou naši fanoušci znají jako Cingi lingi bom. Neuvěřitelně dobře na ni reagovali, řekl bych, že doslova šíleli. A potom přišla možnost spojit se s Lúčnicí do jednoho programu, za čímž stojí jak naše spolupráce na klipu k písni S.O.S., tak osobnosti Jána Ďurovčíka, který byl v minulosti členem Lúčnice, a Štefana Nosáľa. Myslím, že spojení naší hudby s folklórem lidé přijali dobře. Je to něco nového, ale zároveň velmi přirozeného. Také jsme si říkali, že by bylo skvělé přinést slovenské téma do médií. Chtěli bychom, aby se mladí lidé nestyděli za to, že se jim folklór líbí. Na Slovensku je hodně silný, na všech akcích se po čase zpívají jenom lidovky, přitom se mladí lidé u nás často tváří, jako by se jich slovenský odkaz netýkal.

Ty lidové kořeny jste už vetkli do názvu Made in Slovakia.

Chtěli jsme, aby v názvu ten odkaz byl. Nechceme ale, aby vyzníval vlastenecky, jako že se tlučeme do hrudníku. Je o kráse věcí, o kráse, energii a o magii slovenského folklórů, slovenské tradice.

Proč jste se rozhodli vyrazit s programem do Prahy?

V Praze žije mnoho Slováků, kteří si snad rádi přijdou připomenout své kořeny. Zároveň ale, když jsem byl před lety na představení Lúčnice v Austrálii, v divadle seděli téměř samí Australané. Chtěli se seznámit s kulturou naší země. Věřím, že stejně tak tímto projektem oslovíme i Čechy, kteří se přijdou podívat na kulturu sousedů ze Slovenska.

Jak to bude vypadat na pódiu?

IMT Smile hrají na speciálním pohyblivém pódiu, pod nímž se děje show, ve které tanečníci z Lúčnice tančí, zpívá sbor a hraje orchestr. IMT Smile představují jak své písně, tak lidovky, kdy se spojí s orchestrem Lúčnice a hrajou společně. V programu je i písnička Kapela, která se podle mě stala symbolem našeho spojení s Lúčnicí.

Jaký máte vy sám vztah k folklóru?

Musím se přiznat, že jeho kouzlo jsem začal objevovat až teprve ve chvíli, kdy před dvěma lety vznikla myšlenka spojit naši kapelu s Lúčnicí. Okamžitě mě to pohltilo, začal jsem objevovat kouzlo slovenského folklóru, poslouchat spoustu nahrávek, chodit na koncerty, číst o něm a seznamovat se s jeho historií. Je to nádherná věc, jsem rád, že mám možnost jej takto propagovat.

(foto: Lenka Imrichová)