ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4877 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kauza Converse: 101 let rock´n´rollových kecek

0 Redakce 19.4.2009

Klasické kecky Converse jsou dnes všude. Od prošedivělých hippies, emo mládeže, punkerů, až po nejslizčí establisment a reklamy v dívčích časopisech. Popravdě se celkem bojím totální vulgarizace této mytické obuvi, která je o hodně více než jen keckami nebo „teniskami“. Converse jsou stejně jako černá kožená bunda, jeany Levi´s 501, vyskakovák Stiletto, zapalovač Zippo, Fender kytary nebo černé brýle Ray-Ban více než jen oděv či doplněk. A má blíže k rockové hudbě než ke sportu. Converse v sobě mají magickou rock´n´rollovou historii a nejedna cool subkultura si je přivlastnila. Od beatniků, elektrického newyorského punku v čele s Ramones, po doutnající zpětné vazby Nirvany nebo pouliční eleganci The Strokes. Firma Converse slaví 101 výročí, kdy na trh vrhla svůj první model. První a originální

Je skoro vždy pravidlem, že mytické, kultovní šaty v sobě mají čistě praktický, účelový původ. Vojenský nebo sportovní. Od trench-coat – pršiplášťů Burberry´s nebo Aquascrutum – až po křiváky, svrchníky Crombie preferované Mods nebo punkové Doc Marten´s. Converse je stejný případ, tentokrát sportovní. Jde přímo o prvního průkopníka na tomto poli. Před tím atleti nosili plátěnky Espadrilles nebo městské polobotky.
V roce 1908 třicátník Marquis M. Converse otevřel Converse Rubber Shoe Company (také známou jako Boston Rubber Shoe Company) v Maldenu, Massachusetts. Marquise fascinuje tenkrát ultra moderní kaučuk a rozhodne se z něj udělat podrážku. V roce 1910 již produkují 4 000 bot denně, ale opravdový zlom nastane, když v roce 1915 začnou vyrábět „tenisové boty“. Těm se říká plimsolls. Na to si později vzpomene Jeff Beck, když napíše Rock My Plimsoul. Nemluvě o kalifornské power popové kapele The Plimsouls z 80. let. Marquis se v roce 1907 rozhodne designovat výhradně pro sport a zaměří se na čím dál tím více populární basket. Tak se zrodil model All Star, který jde až na kotníky, které chrání, chodidlo díky tkaničkám pevně drží a ona famózní kaučuková podrážka umožňuje pořádný výskok. Bota je zatím hnědá a podrážka černá. S čtrnácti dírkami. Tou dobou je velká hvězda basketu Chuck Taylor, který se stane maskotem firmy a slavná bílá hvězda na kotníku nese jeho jméno. Chuck odvádí svou práci dobře a Conversy začínají nosit hráči prvního zcela černého týmu Harlem Renaissance Big Five, kteří definují moderní basket. Další sportsman spjatý s Converse je hráč badmintonu Jack Purcell, který se jako první odváží nosit tyto boty i v civilu, což je něco, co si málokdo na veřejnosti tenkrát dovolí. Až na pár frajerů z Hollywoodu nebo pár nebezpečných chuligánů terorizující okolí. Je to zrod určitého stylu – nošení sportovní obuvi ve městě.

Svobodní rebelové s příčinou

Image Converse se mění s druhou světovou válkou. Nejdříve se z exklusivně sportovní obuvi, stane bota na trénink. Converse se zapojuje do války tím, že přiděluje vojákům A6 flying boot společně s All Star. Converse si tímto získala stálý trh a i po válce jí jsou vojáci věrní. Vše se mění s příchodem 50. let. Stává se z ní obuv mladých, rebelů, svobodných. Jsou levné, takže si je může dopřát každý a skvěle se hodí k jeanám kluků a k dlouhým bílím punčoškám holek. Jako Natalie Wood a James Dean v červené bundě ve filmu Rebel bez příčiny. V 50. letech se oblíkat sportovně a casual znamenalo říct „ne“ diktatuře saka a kravaty a práci od 9 do 5. Beatnici jako Jack Kerouac nebo Neal Cassady si je oblíbili při svých dlouhých cestách a dobrodružstvích po Americe. Byl to o to větší znak svodomyslnosti, když uvážíte, že tenkrát tenisky stejně jako jeany, byly zakázány nosit uvnitř Univerzit. Conversy si okamžitě oblíbili newyorské gangy, kterým dodávali jistou pouliční drsňáckou eleganci a především byly tuze praktické, když bylo třeba za zvuku policejní sirény rychle utéct. Je to přímo uniforma soupeřících gangů ve filmu West Side Story z roku 1961, který tento look exportoval přes celuloidové kouzlo do celého světa. Rockeři (v čele s Elvisem!) je mají v oblibě, ale opravdový rockabilly cats a sekáči přeci jenom preferují creepers nebo mokasíny. Stejně jako Mods mají radši svoje vysoké boty Anello & Davide, kterým se později bude přezdívat Beatles Boots. Ale to nic nemění na tom, že rockeři, rebelové a beatnici našli svojí značku. Pokud jste mladý dandy, odkázaný na hubené kapesné a pohrdáte prací – černé Conversy s extravagantními tkaničkami, černé levisky nebo manžestráky a růžový shetland vám dodají patřičný styl, nonkomformitu a zaujaté pohledy půvabných slečen.

Hipíci, jet-set a punk

Přesto, že Converse existuje již od roku 1966 v sedmi různých barvách, stále se mezi hipsterama klade důraz na základní černé a bílé modely a výjimečně na červené provedení. V Evropě je to tou dobou zcela nedostatkové zboží. V Anglii je import amerických produktů omezen na minimum a má tím nádech „amerického grálu“. Šedesátá léta a hippies si Converse oblíbili kvůli jejich praktičnosti. Nejsou drahé, dobře stárnou, můžou se prát a přizpůsobit vlastnímu obrazu pomocí psychedelických malůvek. Mají stejný osud jako jeany: jsou mimo módu (takže vždy v pohodě), funkční a hodící se k životnímu stylu. Takový znak demokracie jako autobus Volkswagen nebo květiny ve vlasech. Praktičtější pro život v komunální farmě při výrobě makrobiotických sýrů než vysoké boty z hadí kůže, že? I když svůj glamour chic si bílá Converse udrží, když se v nich žení Mick Jagger s Biancou mezi rockovou aristokracií v roce 1971 pod zlatým sluncem Saint-Tropez. To nic nemění na tom, že firma Converse finančně upadá. Technologie se modernizuje a Converse už není exklusivní dodavatel US Army ani basketbalové národní ligy NBA. Converse se snaží přizpůsobit trhu a zkouší všelijaké (esteticky pochybné) inovace: suchý zip, nafukovací polštářky, vynil, kůže, nylon a tak podobně. Z Converse se začíná stávat více tradicionalistická firma, která navíc musí čelit všem možným fakeům a variacím na archetypální All Star. Objevují se nízké, modernější One Star, ale Nike, Adidas a Reebok vedou trh.

S příchodem punku se All Star opět dostanou do popředí módy a udavatelem trendů. První kdo je hrdě nosí s roztrhanými modrými jeany a koženými bundami, jsou úžasní The Ramones, pro které se tato značka stala takřka symbolickou. Ne náhodou se s ohromným zájmem o klasické tričko Ramones nedávno objevil model Ramones kecek. A to i přesto, že Ramones v první fázy měli tak hluboko do kapsy, že preferovali levné sneakers což byly variace na model nízkých desetidírkových Oxford. Pro vynálezce punkové estetiky Richarda Hella to bylo skvělé doplnění roztrhaných triček a rozcuchaných vlasů, stejně tak pro Dead Boys Stiva Batorse, Blondie či Heardbreakers. Angličtí punkeři (Sid Vicious, Steve Jones, Generation X) samozřejmě nemohli zůstat pozadu.

Nostalgie, nečekaná renesance a nebezpečí vulgarizace

80. léta jsou pro Converse ve znamení nostalgie. Kecky se objevují ve filmech jako Návrat do Budoucnosti a jako  většina rock´n´rollových symbolů jsou demytizovány, levně zkomercializované, nepochopené a přecházejí do každodennosti. Stejně jako špatně střižené kožené bundy, mizerné kopie Jukeboxů, špatné účesy inspirované 50. léty a retro rock. Paradoxně všichni je nosí – od Keitha Richardse, Nini Hagen, Slashe až po Bona. Jak se říká je to „rocková obuv“. Ale rock se tou dobou začíná stávat dosti širokým. Thurston Moore ze Sonic Youth nebo Kurt Cobain a celý grunge, ale Conversy milují. Vyrostli na nich už od základky, jsou znakem jejich původu a postoje vůči peroxidovanému hair metalu a přeplácanému korporačnímu rocku. Ale 90. léta jsou také Hip-Hop se svými zlatými řetězy, tepláky a drahými variantami tlustých Nike s nafukovacím polštářkem a vyplázlým tučným jazykem. Skejťáci mají svoje značky (Vans, Vision, Airwalk) a plátěné tenisky jsou pro ně přeci jenom nebezpečně nevýhodné při kick flipu a jiných tricích. Techno také nechce mít logicky nic společného s minulostí zatíženými Converse.

Converse jako firma v roce 2001 vyhlašuje bankrot a výroba se z Ameriky stěhuje do Asie. V roce 2003 jsou zkoupení konkurenčními Nike. Časy se zcela jistě mění. Ale zcela nečekaným směrem. Techno, až na pár magorů někde na poli, nikoho nezajímá a Hip-Hop se stal sám old school. Objeví se „mladí, krásní, talentovaní“ The Strokes a se svým vypůjčeným lookem od Blondie nosí All Star jako samozřejmost s dlouhými vlasy, úzkou kravatou, sakem a úzkými jeany. Stejně tak londýnští bouřliváci The Libertines. Z Converse se stává bota generace „babyrockerů“ přísahajících na sofistikovaný garážový punk nebo electro mutace se slim jeanama. Americký neo-punk najednou sundal skejťácké boty a rychle přešel na All Star. Víz Billy Joe Armstrong z Green Day. Nošení Converse se stalo velmi in. Zajímavé je, že si je přivlastnila i emo omladina s nagelovanými patkami, růžovými lebkami a trapnými černými potítky. Díky slečnám jako Kate Moss, Asi Argento, Charlotte Gainsbourg nebo Kate Doillon se o fenomén začali zajímat dívčí časopisy a začnou se stávat všudypřítomnými. Dnes můžete Converse All Star koupit v jakékoliv barvě a s všemožnými motivy. Módní návrháři od Paula Smith, Hedi Limane nebo Stelly McCartney je všelijak vymalovávali a customizovali k jejich fashion liniím. Ale jak říkal velký návrhář Yves Saint-Laurent: „Jediné co má smysl je originál.“ Converse jsou mýtus, symbol sám o sobě. Retrofuturistické par excellence. Ale stále cool, stále stylové, stále neodolatelné, zle rock´n´rollové a všeříkající. I když je může nosit někdo, kdo si myslíte, že by neměl…

TOM KOMÁREK