ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12721 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Sunset Rubdown: Spencer Krug a ti druzí

0 Redakce 5.4.2009

Když se vám rozpadne skupina a nemůžete najít nové členy, zeptejte se svého spolubydlícího. Třeba někoho zná. Nebo se z něj rovnou vyklube hudebník a vy můžete bez potíží zkoušet v bytě. Pokud si na vás kvůli hluku nezačnou stěžovat sousedi.

Carey Mercer přišel v roce 2001 o kapelu Blue Pine a zařídil se podle této rady. Jeho spolubydlící Spencer Krug ovládal klavír a kytaru. Dohromady vytvořili indie rockové Frog Eyes. Spencer hned po první desce opustil Victorii, hlavní město Britské Kolumbie, a vydal se studovat do Montrealu. Tady začal zakládat jednu skupinu za druhou. Jako první Wolf Parade.

V Montrealu měli vystupovat Arcade Fire a místní vydavatelství, které koncert pořádalo, shánělo předkapelu. Vybralo si Spencera Kruga. Ten, přestože neměl žádnou skupinu, nabídku přijal. Zavolal Danovi Boecknerovi, který předtím také žil ve Victorii a proslavil se tam s lokální skupinou Atlas Strategic. Dan mu kývnul a kluci začali zkoušet. Spěchali, protože jim do prvního naplánovaného koncertu zbývaly jenom tři týdny. Skládali u Spencera doma, duo doplňoval jen automatický bubeník hrající z bedniček od počítače. Toho pravého nakonec sehnali a s půjčenými nástroji si to jednou zkusili dohromady. V dubnu 2003 Wolf Parade poprvé vystoupili před publikem a Spencer Krug seděl u kláves.

O dva roky později získali smlouvu u Sub Popu a vydali první dlouhohrající desku Apologies to the Queen Mary. V té samé době Spencer stíhal nahrávat instrumentální desku s alternativním triem Fifths of Seven a i debut sólového projektu Sunset Rubdown. Album Snake’s Got a Leg vznikalo čtyři roky a většinu z něj natočil sám Spencer na jeden levný mikrofon a počítač. Výsledný zvuk tomu odpovídá. Podivný noise folk střídají elektronické skladby, celek je rozháraný a přebuzenými výškami týrá ušní bubínky. Až na úvodní píseň I’ll Believe in Anything You’ll Believe in Anything jde o sběratelskou záležitost pro oddané fanynky, které přetrpí i nechtěné hučení a monotónní zpěv.


Sunset Rubdown:  You Go On Ahead (Black Cab Sessions)

Kvůli druhé desce přivítal do skupiny posily. Sunset Rubdown se rozrostli v kvartet: Camilla Wynn Ingr cinká na roztodivné xylofony, Jordan Robson-Cramer většinu času tráví za bicími, Michael Doerksen sóluje na kytaru. Shut Up I Am Dreaming vyšlo v roce 2006 a mnohem lépe se poslouchá. Profesionální zvuk zpřehlednil písničky, noisový nádech si ale ponechávají hlavně kvůli ostrým kytarám a zpěvu. Spencer Krug místy připomíná naléhavého Jamieho Stewarta z Xiu Xiu, ale víc si hraje a působí bezstarostněji. Rozmarná píseň They Took a Vote And Said No je první hitovkou v historii skupiny. Srdceryvnou skladbou The Empty Threats of Little Lord provází akustická kytara v komorním duchu. The Men Are Called Horsemen There se podobá Handsome Furs, vedlejšímu projektu Dana Boecknera. Album završuje Shut Up I Am Dreaming of Place Where Lovers Have Wings se skvělým sólem uprostřed. Spencer Krug názvy písniček nekrátí, až na výjimky dodržuje minimum tří slov v titulu.


Sunset Rubdown: Idiot Heart (živě)

Zatím poslední deska Random Spirit Lover (2007) se neliší od své předchůdkyně. Úvodní píseň The Mending of the Gown zaujme rychlou kytarou a plným pompézním zvukem. Ostatní skladby nenudí, ale ani nepřitáhnou. Všimnete si Colt Stands Up, Grow Horns, kde zpívá Camilla Wynn Ingr. Mnohem zajímavější jsou dvě nové písně z Daytrotter Sessions z prosince 2007. Živě zahraná The Mending of the Gown baví víc než z desky, Idiot Heart aspiruje na lepší skladbu Sunset Rubdown.

Spencerovi ale dvě kapely nestačí. V roce 2006 vypomohl starému známému Careymu Mercerovi ve Frog Eyes a vzápětí spolu založili další skupinu Swan Lake, které letos vyjde druhé album. Novou desku natáčí i se Sunset Rubdown, tentokrát již v pětičlenné sestavě, posíleni o baskytaristu Marka Nicola. Novinka si půjčila název z fantasy filmu Dragonslayer z roku 1981 a je plánována na letošní červen. Ještě před ní se ale objeví singl Sunset Rubdown Introducing Moonface. Ten už si fanoušci nejspíš koupí na pražském koncertě 23. dubna v Sedmičce.   

HONZA ŠVELCH


23. 4. 2009 – Praha, Klub 007