ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16953 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Handsome Furs: Intimní novomanželský folk

0 Redakce 7.10.2008

Kanaďani Dan Boeckner a Alexei Perry minulý rok spojili líbanky s koncertním turné. Po cestě zavítali i do Prahy a okouzlili publikum skromností a skvělými písničkami. V pátek 10. října se vrací na strahovskou Sedmičku (po boku 31Knots) a možná představí i pár skladeb z připravovaného alba Face Control, které by mělo vyjít ještě letos u Sub Popu. Určitě se ale dočkáme bezprostředního kontaktu s folkovou dvojkou, které stačí jedna rozostřená kytara, automatický bubeník a pár samplů.

Milovníci Helsinek (napsali dokonce úvod do průvodce o finském hlavním městě) a občasní posluchači skandinávského black metalu pochází z Montrealu. Dan Boeckner hraje na kytaru ve Wolf Parade. Alexei Perry si vydělává psaním povídek a vadí jí, že všude zmiňují její dětskou básničku, kterou otiskli ve třetím díle Slepičí polévky pro duši teenagera. Seznámili se v telemarketingové společnosti, zasnoubili se a v zimě roku 2005 je napadlo, že by spolu mohli hrát i v kapele. Aby si vystačili sami, sehnali si syntetizátor a elektronického bubeníka. Zařídili si evropské turné bez toho, aby předtím složili alespoň jednu písničku. Začali zkoušet v bytě kamarádů z Arcade Fire. Všechno nakonec stihli a v květnu roku 2007 vydali skvělý debut Plague Park. O pár měsíců později se oženili odění celí v červeném, jen ve vlasech měla Alexei velké oranžové květy.


Handsome Furs: Dumb Animals

Šťastní novomanželé hrají překvapivě vážnou hudbu. Album Plague Park je plné nespokojených popěvků, Dan si stěžuje, lituje a trochu nadává. První singl Dumb Animals, který na loňském pražském koncertě věnoval občanům USA, dokresluje ponurý videoklip plný vyděšených pohledů. Kanadská dvojice často zpívá o městech a nemluví o nich nijak hezky, vždyť jednu píseň pojmenovali Handsome Furs Hate This City. Jejich pojetí folku přesto trochu městsky zní. Jako kdyby Dan a Alexei bydleli někde na periferii, kudy projíždí jedno auto za hodinu, pořád tam mrzne a v okolí jsou jen pochybné country bary. V podobném podniku vystupují v klipu ke Can’t Get Started. Plague Park ale problémy se startem nemá, rozjíždí se skvěle. Úvodní What We Had je jednoznačně nejchytlavější z celé desky, přijemně plyne a má melodický refrén. Ani ostatní písně nikam neutíkají a drží se ve středním tempu, jen Dead + Rural vybočuje a překvapí rychlým nástupem a výraznými klávesami. Album završuje křehká a akustická Radio’s Hot Sun.


Handsome Furs: Can’t Get Started

Titul chystané novinky Face Control si Handsome Furs přivezli z turné po Rusku. Aby se tam vůbec dostali, museli podplatit celníky. Zahráli si v moskevské módní čtvrti, v publiku seděli děti oligarchů se svými bodyguardy. „Mysleli jsme, že na koncert nikdo nepřijde, protože v Rusku naše desky nevychází. Dorazilo ale hodně lidí, ze začátku nás sice pozorovali od stolů, až po pár písničkách se zvedli a bylo to dobré,” popisuje Boeckner. Takové místo u stolu si musíte v Moskvě rezervovat, v běžném baru zaplatíte pět tisíc dolarů. Pak vás ještě čeká tzv. Face Control; vyhazovač si vás prohlídne, když se mu nezdáte, můžete jít zase domů. „Tak nás to fascinovalo, že jsme o tom ve zpátečním vlaku napsali hned tři písně. Teď už máme celé album. Plague Park byl hodně vážný a intenzivní, takže jsme chtěli zkusit něco jiného,“ řekl Dan.


Handsome Furs: Radio’s Hot Sun

Na aktuálním turné hrají manželé pár nových písní, jestli se objeví na Face Control, není zatím jasné. Legal Tender a Thy Will Be Done působí vesele a Dan si v nich dovolil dokonce kytarové vyhrávky, kterým se na debutu vyhýbal. Alexei z microkorgu vyluzuje až hip hopové podklady. Dalšími novinkami jsou Radio Kaliningrad a Piece of Me. Handsome Furs celkově odlehčili a zrychlili, jestli jim to prospělo zjistíme až na nové desce. O tom, jak staré skladby ladí s těmi čerstvými, se ale můžeme přesvědčit už v pátek 10. října na Sedmičce.

HONZA ŠVELCH


10.10. Klub 7, Strahov – Praha