ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13144 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

31Knots: Srdceryvní klauni skoro ze Severozápadu

0 Redakce 7.10.2008

Portland ve státě Oregon je městem sci-fi spisovatelky Ursuly Kroeber Le Guin a především hudby. Snad v každém sklepě zkouší nějaká začínající skupina, a tak ten randál nemá koho rušit. I kvůli tomu se 31Knots do indierockové Mekky na sklonku devadesátých let přestěhovali.Už jedenáctý rok své existence letos oslavili albem Worried Well. Desátého října ho představí na strahovské Sedmičce společně s elektrofolkovou manželskou dvojkou Handsome Furs.

Kytarista Joe Haege a basák Jay Winebrenner odstartovali svou kariéru ještě v Chicagu, debut pod hlavičkou 31Knots vydali ale až v novém bydlišti. Po Climax/Anticlimax (ve vlastním nákladu, později u 54° 40′ or Fight!) následovalo EP The Rehearsal Dinner. Mezitím koncertovali a předváděli svou dandyovskou image po boku Modest Mouse nebo Califone. Postupně pilovali osobitý art post-hardcoreový styl plný jazzové rytmiky, pitvorných úšklebků i procítěné vážnosti. Potřebovali k tomu instrumentální zručnost a skvělého bubeníka. První natrénovali již v mládí, na toho pravého muže s paličkami v rukou a činely podpaží museli dlouho čekat. Druhá regulérní deska A Word Is Also a Picture of a Word přetékalo zběsilými kytarovými etudami. 31Knots se za své umění a dovednosti nestydí.


31Knots: Chain Reaction

Když ve studiu pracovali na třetím albu, opustil je jejich tehdejší bubeník. Skvěle ho nahradil stávající Jay Pellicci. Už s ním dokončili v roce 2003 It Was High Time to Escape, kde se více zaměřili na podobu jednotlivých skladeb. Ty se od teď více podobaly písničkám v pravém smyslu slova, rozvinuly tak hitový potenciál portlandské trojice. 31Knots podepsali smlouvu s vydavatelstvím Polyvinyl a do nahrávání zapojili více nástrojů a samply. Natočili čtvrtou desku Talk Like Blood a další dvě EP.


31Knots: Beauty

Na The Days and Nights of Everything z března 2007 inovovali stavbu písniček. Joe Haege zasedl ke klavíru: „Už dřív jsem skládal na piano a zjistil jsem, že mě to teď víc bere. Sice to není přímo a čistě rockové, ale zase to osvěžuje naše písničky.“ Na albu se přiznal k lásce k vážné hudbě a použil samply z Beethovena. „Jako menší jsem si vždycky nasadil sluchátka na uši, pořádně ohulil Chopinovy klavírní sonáty a projížděl se po městě na kole,“ prozradil frontman Haege. 31Knots taky konečně natočili klip, vybrali si úvodní píseň Beauty. Hitovky jako The Savage Boutique a Man Become Me střídají experimentální atmosférické pasáže plné kláves a namixovaných sborů. Album působí celistvě, těžko si z něho vyberte jen jednu oblíbenou skladbu. Musíte mu ale věnovat více času a několikrát si ho poslechnout, na poprvé se může zdát nepřehledné a nezajímavé.

Úspěšný model zopakovali i na aktuální desce Worried Well, která vyšla v srpnu u Polyvinylu. První půlminutovou Baby of Riots startuje zpěv doprovázený houkáním a tleskáním. Mocné dunění bubnů a zboosterovaná kytara uvede následující hitovku Certificate s pulsující basou ve velmi nesrdečním rytmu. „Whisper! / Whisper! / Maybe they’re listening!” šeptá Joe Haege a vy napjatě posloucháte, co si na vás tři experimentátoři připravili. Koláž je stejně pestrá jako minule, a to jí vlastně škodí. 31Knots použili rok starý osvědčený vzor, trochu pozměnili melodie. Namíchali hodně podobnou koláž, a tak nesplnili vysoká očekávání.


31Knots: Compass Commands

I přes tuto výtku je Worried Well plné velmi dobrých písní. The Breaks s výmluvným názvem poutá pozastavovaným houpavým rytmem. Barovou Strange Kids ozvláštňuje piano, na kterém Haege přejíždí jako po schodišti. Na první poslech jednoznačně uchvátí nejúdernější Worried But Not Well s neskutečně rychlými přechody, písnička zvolňuje a v závěru je slyšet jen jednoduchý popěvek. Kabaretní kousek Compass Commands plný nadsázky se dočkal videoklipu. Portlandská trojice si v něm užívá na velké hostině s ovarovou hlavou na stole. Party se zvrhává a Joe Haege se stává terčem posměchu. Jak dopadne hudební oslava v Sedmičce se můžete podívat sami v pátek 10. října.

HONZA ŠVELCH


10.10. Klub 7, Strahov – Praha