ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8997 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemřel Lou Reed, přítel Václava Havla

0 jsk 28.10.2013

Lou Reed, americký zpěvák, skladatel a zakládající člen kultovní skupiny The Velvet Underground, zemřel v sobotu 27. října, po přetrvávajících zdravotních komplikacích. Naposledy vydechl v Southamptonu v New Yorku, přičemž bezprostřední příčina jeho smrti zatím nebyla zveřejněna. Zprávu o ní přinesl hudební magazín Rolling Stone. Později informaci potvrdil britský deník Guardian i hudebníků agent Andy Woolliscroft. Rolling Stone připisuje důvody skonu následkům letošní transplantace jater, kterou Lou Reed podstoupil v květnu. Pro vážné zdravotní potíže musel předtím zrušit několik koncertů včetně vystoupení na festivalu Coachella. „Bylo to mimořádně vážně. Umíral. Nemyslím si, že se z toho někdy úplně zotaví, ale za několik měsíců začne určitě žít naplno. Už pracuje a cvičí tai-chi. Jsem šťastná, je to pro něj nový život,“ prohlásila pár týdnů po operaci jeho manželka, rovněž hudebnice Laurie Andersonová. Na přelomu června a července se ale u zpěváka objevily komplikace a musel být znovu hospitalizován pro dehydrataci.

Americký časopis Rolling Stone zařadil Reedovu skupinu The Velvet Underground na 19. místo v žebříčku sta největších umělců všech dob. Ve skupině Reed působil ve druhé polovině šedesátých let, a to jako zpěvák, kytarista a také textař.

Po odchodu ze skupiny v roce 1971 se vydal na sólovou dráhu, na které rovněž uspěl. Jako sólista vydal dvaadvacet studiových desek. Podle magazínu Rolling Stone byl jakýmsi hudebním chameleonem, který ovlivnil nebo spoluvytvářel alternativní rock, glam rock i punk. Zajímavý byl rovněž jeho přednes, mnohdy spíše chladný, jako by bez zájmu o věc.

Lou Reed měl i úzký vztah k České republice. Byl přítelem bývalého prezidenta Václava Havla a několikrát u nás rovněž vystupoval. V roce 2009 zahrál na slavnostním večeru k 20. výročí sametové revoluce. Loni v červenci se představil v Praze naposledy, o den později vystoupil na slovenském festivalu Pohoda.

Zármutek nad jeho úmrtím vyjádřilo mnoho světových osobností. John Cale, jenž spoluzakládal kapelu The Velvet Underground, na Facebooku napsal: „Svět přišel o dobrého skladatele a básníka. Já jsem přišel o kamaráda ze školních let.“

Iggy Pop na Twitteru poznamenal: „Zpráva o jeho smrti je pro mě zničující.“ Herečka Mia Farrowová připomněla, že Reed byl oblíbeným hudebníkem Václava Havla a že je mu za mnohé nesmírně vděčná.

Posledním Reedovým uměleckým počinem bylo album Lulu. Vydal ho v říjnu 2011 společně se skupinou Metallica. Přestože úspěch desky nebyl velký, opět potvrdil, že je schopen spolupracovat na hudební scéně prakticky s kýmkoliv, kdo jej svým přístupem k hudbě zaujme.

 

Tagy: ,