ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6189 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

VIDEO: Tata Bojs o tom, jak Kraftwerk vyrazili do Saint Tropez

0 jsk 5.10.2020

Tata Bojs vydají v listopadu nové studiové album. Po červnovém singlu Zvony aktuálně vypouštějí pozitivní píseň Kraftwerk In Saint Tropez, v níž Milan Cais pro kapelu netypicky koketuje s angličtinou. Veselou písničku doprovází vtipný videoklip.

„Samo o sobě je to celkem absurdní téma. Představa, že Kraftwerk se jedou slunit na francouzskou riviéru, zní legračně. A protože máme rádi kontrasty, přišlo nám dobrý udělat tu písničku hodně nekraftwerkovskou. Po relativně seriózních Zvonech nám přišla tahle bezstarostná jízda jako ideální kandidát na druhý singl z desky,“ komentuje Cais novinku, pro niž je signifikantní typický hudební rukopis Tata Bojs stejně jako Mardošův hravý text.

Jeho autor k tomu říká: „Text je pro mě taková popkulturní fantazie. Nepíšu v něm ani tak o Kraftwerk samotných, spíše si pohrávám s jejich mýtem. Skoro jako by to byly pohádkové postavy. Ty se v písničce potkávají s dalšími nadpřirozenými hrdiny a popkulturními fenomény. Ten nápad ze mě vypadl automaticky v angličtině. Rozhodně jsme se ale nesnažili znít jako rodilí mluvčí. Naopak, líbila se nám představa, že česká kapela zpívá anglicky o německé kapele ve Francii. Při natáčení zpěvu si dokonce Milan pozval do studia dva jazykové kouče. Napřed Adriana Bella, který mu ukázal, jak to správně zní anglicky. A potom našeho kamaráda Danka, rodilého Francouze, aby u angličtiny pohlídal její správnou francouzskou výslovnost.“

Celkové vyznění pak skvěle akcentuje samotný videoklip, který se natáčel pod režisérskou taktovkou Petra Hanouska v září v sále DOX+ v Praze. Cais s Mardošou se před ním na několik hodin svěřili do rukou profesionálních filmových maskérek z týmu renomované Jany Dopitové, která patří ke špičce ve svém oboru. Že odvedly skutečně dobrou práci, dokládá Caisova historka z natáčení: „Stáli jsme s Mardošou už nalíčení na place a čekali na záběr, a v tom přišel do Doxu náš kamarád fotograf Honza Sakař udělat pár záběrů neznalý konceptu klipu. Když otevřel dveře, rozhlédl se po místnosti, koukl na nás a říká: Dobrý den, já hledám kluky z Tata Bojs…“

Většinu klipu ale tvoří sestříhaný archivní materiál z výletu do Saint Tropez, který Cais s Mardošou, kamarádem a partnerkami podnikli v srpnu 2002. Tři drobné miniDVD kazetky z tehdejší výpravy, jež natáčela jeho žena Bárka, našel Mardoša při úklidu a třídění archivů během jarní koronavirové pauzy. Osmnáct let čekaly v krabici na tuto chvíli.

(Foto: Salim Issa)