ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30369 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Soud o miliardy dolarů: Michael Jackson by prý nemohl zpívat

0 jsk 9.5.2013

V Los Angeles probíhá – a několik dalších týdnů probíhat bude – další soud, který se točí kolem úmrtí Krále popu Michaela Jacksona. Ten nečekaně skonal 25. června 2009. Koncem roku 2011 byl za jeho neúmyslné zabití odsouzen ke čtyřem rokům vězení jeho osobní lékař Conrad Murray.

Zpěvákova matka Katherine nyní žádá po promotérech comebackových koncertů, které se měly uskutečnit v létě 2009 v Londýně, 40 miliard dolarů. Je to odškodné za synovu smrt. Tvrdí, že manažeři pořadatelské agentury AEG Live najali doktora Murrayho a později jej nutili, aby Jacksonovi podával léky na spaní, aby byl schopen náročnou sérii koncertů absolvovat. Podle ní jsou tím pádem odpovědní za jeho smrt.

Pravda o tom, co se Michaelovi stalo a kterou se po jeho smrti snažili AEG utajit před veřejností, konečně vyšla najevo,“ řekla Katherine Jackson na začátku soudu v dubnu.

Agentura AEG Live se brání tvrzením, že Dr. Murrayho najal sám Jackson a instrukce ohledně léků mu dával pouze on. Zároveň zmiňuje jeho dlouhotrvající závislost na lécích a argumentuje, že vyčíslená částka je vzhledem ke klesající hodnotě zpěvákovy kariéry zcela absurdní.

Je těžké předjímat, jak líčení dopadne. Jak se ale dalo čekat, probíhající soud odhalil některé zajímavé údaje, které snad pomou rozkrýt ještě stále poměrně tajemné zpěvákovo úmrtí. Je navíc pravděpodobné, že další šokující informace ještě vyplavou.

Ukázalo se například, že v době, kdy se Jackson chystal na sérii comebackových koncertů, nebyl ve stavu zpívat naživo, natož pak tančit. Byl fyzicky velmi zesláblý a nejspíš by koncertní zátěž nevydržel. Informace vyplynuly z e-mailů, které si v té době vyměnili promotéři koncertů. Korespondence dosud nebyla zveřejněná, u soudu se tak stalo poprvé.

Z další mailové korespondence promotérů je zřejmé, že byli připraveni použít playback, který měl Jacksonovi při vystoupeních přinejmenším pomoci zpívat tak, aby to bylo důstojné.

Znamená to, že na záznamech ze zkoušek, které se dostaly do médií a ze kterých vznikl i dokumentární film o posledních dnech zpěváka, zpíval na playback.

Smrtící koktejl léků

V pondělí vypovídal toxikolog Daniel Anderson. Řekl, že pitva prokázala v organismu mrtvého přítomnost léků lidokain, diazepam, nordiazepam, lorazepam a midazolam. Prohlásil, že s přihlédnutím k přítomnosti léku propofol byla tato kombinace pro lékaře provádějící pitvu doslova šokující.

„Bylo to alarmující. S takovým množstvím léků v těle nesmí být pacient mimo nemocnici,“ řekl Anderson. „Takové dávky se podávají pouze po závažných a těžkých chirurgických operacích a pacient musí být pod stálou lékařskou kontrolou.“

Anderson také uvedl, že pokud by odhlédl od smrtícího množství léků ve zpěvákově těle, neprokázala pitva žádné zdravotní komplikace, které by měly vést k předčasné smrti.

Již dříve u soudu vypovídal lékař Richard Senneff, který se po zavolání lékařské služby pokoušel zpěváka oživit. Uvedl, že Jackson byl velmi bledý a mimořádně hubený.

„Vypadal jako v pokročilém stádiu nějaké vážné choroby. Připomínal mi člověka, který má rakovinu a vrátil se domů z léčení, aby mohl v klidu zemřít mezi svými blízkými. V ložnici byl i doktor Murray. Byl velmi bledý a upocený. Řekl mi, že se Jackson zhroutil v následku dehydratace a vyčerpání, a že nebral žádné léky,“ vypověděl Senneff.

Podle soudu Murray v té chvíli lhal.