ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6689 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Oslava sta let Haškova Švejka

0 jsk 1.3.2021

Od vydání slavného humoristického románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka uplyne letos 100 let. Josef Švejk představuje v našem životě téměř mýtus. Generace čtenářů znají zpaměti celé pasáže z této proslulé knihy.

Stejně jako je spojen obraz Švejka s obrázky Josefa Lady, je zvukově propojen Švejk s Janem Werichem. Ten namluvil Švejka nejprve pro loutkový film Jiřího Trnky a posléze v průběhu několika let načetl celý román. Jeho interpretace je považovaná za kongeniální propojení s autorem a dosud nepřekonaná žádným z dalších interpretů.

Jan Werich však nebyl prvním, kdo román oživil svým hlasem. Už v roce 1936 totiž vznikaly nahrávky Švejka s komikem Ferencem Futuristou.  První nahrávky románu vznikly před 85 lety v roce 1936 a vyšly na deskách společnosti Ultraphon. Jde o dramatizaci několika kapitol v podání Ference Futuristy, Jožky Wannerové, Járy Kohouta a Vojty Mertena.

Werichova interpretace zůstala zachována v kompletu 17 LP desek, které postupně vycházely v letech 1977 až 1983 u vydavatelství Supraphon. Nahrávky přitom vznikaly s přestávkami patnáct let, mezi lety 1953 až 1970. V tomto audio zpracování četli kromě ericha některé postavy Vlasta Burian (polní kurát Katz), Jiřina Šejbalová (paní Müllerová) a František Filipovský (redaktor).

Supraphon vydal v roce 1995 na 2CD a audiokazetách výběr To nejlepší ze Švejka v podání Jana Wericha. Před třinácti lety vyšel celý soubor na 13 CD a v roce 2017 se nahrávky dostaly do formátu 2 CD-MP3. Toto poslední kompletní vydání je doplněno i o bonus s historickými záznamy Švejka s Ferencem Futuristou z roku 1936, z Divadla Větrník z roku 1946 a s dosud nevydanými zkušebními snímky s Janem Werichem z roku 1953.

Producentka Naďa Dvorská, která soubory Švejka pro CD uspořádala, říká: „Uvedení zkompletované zvukové verze Švejka na trh bylo pro vydavatelství Supraphon slavnostní událostí. Nahrávky oslovují nejen znalce Haškova díla, ale i ty, kteří Švejka nikdy nečetli. V průběhu let se jich prodalo bezmála půl milionu na LP, MC, CD a MP3. Poslední zveřejnění z roku 2017 na 2CD-MP3 doprovází booklet, v němž jsou citovány pasáže z esejí, které o Švejkovi napsali Karel Kosík, Bohumil Hrabal, Karel Hvížďala, Vladimír Just a řada dalších pamětníků a znalců. Supraphon uspořádal v roce 2017 u příležitosti vydání kompletních nahrávek Švejka v tomto dalším zvukovém formátu na veletrhu Svět knihy v pražských Holešovicích předání Diamantové desky Supraphonu in memoriam Janu Werichovi. Na přání vnučky Jana Wericha Zdeny Kvapilové symbolicky převzala Diamantovou desku přítelkyně rodiny Jitka Molavcová.“