ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5452 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nabarvené ptáče a Dcera kandidují na Oscara

0 jsk 18.12.2019

Česko-slovensko-ukrajinský koprodukční film Nabarvené ptáče (na snímku) režiséra Václava Marhoula se probojoval do užší nominace na Oscara. Nominaci má i krátkometrážní snímek Dcera.

Nabarvené ptáče dosáhlo dalšího úspěchu poté, co získalo ocenění v Benátkách a na promítání v Torontu. Snímek vidělo v českých kinech od jeho premiéry 11. září letošního roku již na sto tisíc lidí. Film se drží své literární předlohy, románu polského spisovatele Jerzyho Kosinského z roku 1965, a to i při zobrazování násilí a krutosti. To u některých diváků vyvolalo nevoli.

Natáčení filmu probíhalo průběžně po dobu 16 měsíců na 43 lokacích na Ukrajině, Slovensku, v Polsku a Česku. Obnášelo 100 filmovacích dnů s realizací 263 scénáristických obrazů s 1520 záběry, na jejichž obsahové naplnění padlo celkem 3531 klapek.

Do užšího výběru byl také zařazen krátkometrážní snímek Dcera, jehož autorkou je studentka pražské Filmové fakulty Akademie múzických umění Daria Kaščejevová. Ta za své dílo letos již získala v Los Angeles cenu americké Akademie filmového umění a věd, zvanou studentský Oscar.

Konečný seznam kandidátů na zlatou sošku zveřejní porota 13. ledna 2020. V ten samý den budou oznámeny i další nominace. Slavnostní předávání cen se uskuteční 9. února 2020 v Los Angeles.

Psali jsme: Na filmovém festivalu v Benátkách vyhrál Joker. Nabarvené ptáče zaujalo

(foto: Jan Dobrovský)