ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29683 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Na filmovém festivalu v Benátkách vyhrál Joker. Nabarvené ptáče zaujalo

0 jsk 9.9.2019

Na 76. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách získal Zlatého lva za nejlepší film psychothriller Joker od amerického režiséra Todda Phillipse. Oznámila to předsedkyně festivalové poroty, argentinská režisérka Lucrecia Martelová. Film byl natočen na motivy komiksů amerického vydavatelství DC Comics o zloduchovi Jokerovi. Hlavní roli v něm ztvárnil americký herec Joaquin Phoenix. Ve filmu hraje i Robert De Niro.

Druhou nejvýznamnější trofej benátského festivalu, Velkou cenu poroty, si odnesl film Důstojník a gentleman (An Officer and a Spy) od francouzsko-polského režiséra Romana Polanského. Ten se však na festivalu nezúčastnil a cenu osobně nepřebral.

Námětem jeho snímku je tzv. Dreyfusova aféra, politický skandál, ke kterému došlo ve Francii koncem 19. století. Cenu za Polanského film převzala režisérova manželka, francouzská herečka Emmanuelle Seignerová.

Český zástupce v hlavní soutěži, film Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula, žádnou cenu mezinárodní poroty nezískal. Dostal však od studentské poroty ocenění Film pro UNICEF, které patří k paralelním cenám vyhlašovaným během přehlídky. Získává ho snímek, který nejlépe vyjadřuje boj za práva dětí.

Film byl nicméně na festivalu vnímán pozitivně. Jeho projekce skončila potleskem, posléze se o něm velmi diskutovalo a svou podporu mu dalo několik prestižních zahraničních novinářů. Podle některých je dokonce horkým uchazečem o Oscara.

Cenu Coppa Volpi pro nejlepší herečku získala Ariane Ascarideová za roli Sylvie ve francouzské dramatu Gloria Mundi od režiséra Roberta Guédiguiana. Jako nejlepší herec získal cenu Coppa Volpi Luca Marinelli za postavu Martina Edena v stejnojmenné italském historicko-romantickém dramatu od režiséra Pietra Marcella volně inspirovaném románem Jacka Londona.

Stříbrného lva za nejlepší režii dostal Švéd Roy Andersson za film Om det oändliga (O nekonečnosti. Nejlepší scénář měl podle porotců animovaný hongkongský film No.7 Cherry Lane od tvůrce Yonfana. Zachycuje život hongkongského studenta anglické literatury v 60. letech minulého století, jenž se ocitne v milostném trojúhelníku se ženou, kterou doučuje, a její matkou.