ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14476 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Mark Chapman, vrah Johna Lennona, se omluvil. Přesto neuspěl

0 jsk 29.8.2014

„Omlouvám se všem lidem, kterým jsem způsobil utrpení, bolest a smutek,“ řekl před komisí rozhodující o propuštění na svobodu Mark Chapman, muž, který 8. prosince 1980 zastřelil bývalého člena skupiny Beatles a jednu z nejpopulárnějších osobností světa Johna Lennona.

Vrah žádal minulý týden již poosmé o podmínečné propuštění z vězení. Kompetentní komise mu však nevyhověla. Dnes devětapadesátiletý muž podle oficiálního vyjádření „zdevastoval rodinu a všechny, kteří milovali oběť“.

„Vaše propuštění by bylo neslučitelné s blahem společnosti, podcenilo by vážný čin, který jste spáchal, a podlomilo by úctu k zákonu,“ uvedla v prohlášení tříčlenná porota.

Chapman před komisí řekl, že se omlouvá za to, že si vybral tak špatnou cestu ke slávě. „Byl jsem velký idiot a zvolil jsem si špatnou cestu ke slávě. John Lennon byl velký a geniální člověk. Stále mi do vězení chodí dopisy od jeho fanoušků, kteří mi popisují škody a traumata, jež jsem jim způsobil,“ sdělil komisi.

Johna Lennona zastřelil v New Yorku před jeho rezidencí na Manhattanu v době, kdy se hudebník vracel domů ze studia. Předtím se s ním setkal, stiskl mu ruku a poprosil ho o autogram na album Double Fantasy.

Zadržen byl hned po svém činu. Byl obviněn z vraždy druhého stupně a soud mu vyměřil doživotní trest. Momentálně je ve vězení Attica State Prison nedaleko města Buffalo. O propuštění může požádat vždy po dvou letech.