ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4875 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Led Zeppelin budou muset obhájit autorství skladby Stairway To Heaven

0 jsk 13.4.2016

Zakladatelé britské rockové skupiny Led Zeppelin Robert Plant a Jimmy Page se budou muset zúčastnit soudního procesu ohledně sporu o autorská práva týkající se jejich legendární skladby Stairway to Heaven. Nařídil to soud v americkém Los Angeles, který citovala stanice BBC.

Podle soudu se část této písně podobá instrumentální kompozici Taurus od americké skupiny Spirit. Soudní řízení inicioval zástupce Randyho Wolfa, zesnulého kytaristy formace Spirit. Ta koncem šedesátých let absolvovala s Led Zeppelin společné turné, na kterém prý Wolf zahrál motiv své zamýšlené kompozice a Page a Plant jej později bez jeho svolení a vědomí použili při realizaci písničky Stairway To Heaven. Zástupce požaduje, aby byl Wolfe uváděn jako spoluautor.

Stairway to Heaven ze studiového alba Led Zeppelin VI, vydaného v roce 1971, je obecně považována za jednu z největších rockových skladeb všech dob. Osmiminutovou kompozice v sobě snoubí prvky folk rocku, hard rocku a progresivního rocku. Začátek soudního jednání je naplánován na 10. května.

Led Zeppelin – Stairway To Heaven

https://www.youtube.com/watch?v=9Q7Vr3yQYWQ

Tagy: