ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7789 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Koncept listu Johna Lennona královně Alžbětě má cenu 60 tisíc liber

0 jsk 31.10.2016

Dopis Johna Lennona adresovaný britské královně Alžbětě II., který byl nalezen zastrčený v obalu od gramofonové desky z blešího trhu, má hodnotu 60 tisíc liber. Rozhodli o tom odborníci, kteří ohodnocovali pamětní předměty spojené s kapelou Beatles na výstavě The Beatles Story v Liverpoolu.

List zesnulého britského hudebníka tam přinesl jeho vlastník, který si nepřál být jmenován, poté, co ho objevil na půdě. Zakladatel aukčního domu Julien’s Auctions, Darren Julian, který byl jedním z hodnotících, dokument popsal jako neuvěřitelný objev.

Dopis z roku 1969 se k nynějšímu majiteli dostal skrytý v obalu gramofonové desky, kterou si koupil před dvaceti lety na bleším trhu za deset liber. Interpret v něm oznámil britské královně Alžbětě II., že jí vrací nižší Řád britského impéria MBE (Member of the Most Excellent Order of the British Empire), jenž mu udělila v roce 1965.

Důvodem bylo „zapojení se Velké Británie do občanské války v Nigérii, podpora USA ve Vietnamu, jakož i klesající úspěch jeho skladby Cold Turkey v hudebních žebříčcích“. Podle Juliena je ale dokument pouze konceptem, protože je na něm rozmazaný inkoust. Podle jeho předpokladů poslal Lennon panovnici druhou verzi listu.

„Když píšete královně, chcete, aby list vypadal perfektně. Nechcete přece, aby měl šmouhy,“ dodal.

Tagy: