ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 19906 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Jimmy Page a Robert Plant chtějí zastavit soudní proces

0 jsk 23.6.2016

Britští muzikanti Jimmy Page a Robert Plant (na snímku) požádali o zastavení soudního procesu v případě údajného plagiátorství týkajícího se skladby Stairway To Heaven, kterou nahráli s již nefungující kapelou Led Zeppelin.

Michael Skidmore, pozůstalý po zesnulém kytaristovi známém jako Randy California, uvedl, že slavná autorská dvojice okopírovala úvodní část kytarového riffu legendární skladby z písně Taurus, kterou California nahrál v roce 1967 s americkou kapelou Spirit. Stairway To Heaven vyšla na čtvrté studiové nahrávce, které Led Zeppelin nedali název a obvykle se označuje jako Led Zeppelin IV (1971).

Právní zástupce Pagea a Planta, Peter J. Anderson, však uvedl, že právník protistrany Francis Malofiy dosud nepředložil dostatek důkazů, které by potvrdily údajné plagiátorství. Upozornil také na výpověď Page, který minulý týden u soudu v Los Angeles prohlásil, že píseň Taurus slyšel poprvé až před několika lety, když se začalo mluvit o možném plagiátu. Page rovněž řekl, že ve své více než devítitisícové sbírce vinylů a CD má i první, eponymní album kapely Spirit z roku 1968, na kterém se nachází skladba Taurus, ale nepamatuje si, odkdy tuto nahrávku má. „Nemyslím si, že jsem slyšel jejich první album,“ sdělil.

Kytarista Page také řekl, že měl rád tvorbu skupiny Spirit, kterou v 60. letech minulého století slyšel v rozhlase. Uznal, že Led Zeppelin hrávali v roce 1969 během koncertů část písně Fresh-Garbage ze zmíněného alba Spirit.

Plant a Page se dříve vyjádřili, že s kapelou Spirit v minulosti vystupovali na stejných místech, ale jejich hudbu neposlouchali. Někdejší baskytarista formace Spirit Mark Andes ale prohlásil, že skladba Taurus odezněla i během koncertu v Denveru v roce 1968, kde spolu obě formace hrály.