ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16129 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

BBC Sound of 2017: Rok pro zpěvačku Ray BLK

0 jsk 9.1.2017

Tradiční novoroční anketa stanice BBC, která určuje hudební hvězdy následujícího roku a jmenuje se BBC Sound of, zná svého favorita. Sto sedmdesát dotázaných, mezi nimi jsou dýdžejové, kritici i organizátoři festivalů, tvrdí, že letošek bude patřit třiadvacetileté Londýňance Ray BLK. „Nevěřím tomu, že se to stalo,“ reagovala překvapená zpěvačka pro BBC poté, když její jméno padlo. Uvedla, že je to zatím pro ni největší kariérní překvapení.

V anketě pro ni hlasoval například Jamal Edwards, který na svém youtubovom účtu již pomohl ke slávě Dizziemu Rascalovi nebo Edu Sheeranovi. „Vím, že má před sebou skvělý rok,“ řekl o mladé zpěvačce a dodal: „Okouzlila mě na jednom ze svých koncertů.“ Rozhlasový redaktor Huw Stephens v ní zase cítí „čistý talent a kouzlo, které se dá těžko vysvětlit.“

Zajímavé je, že Ray BLK dosud odmítala nabídky hudebních vydavatelství ke spolupráci. Sedmiskladbové minialbum Durt (2016) zveřejnila loni bez podpory velké značky. Je také bojovnicí za práva žen: „Chci povzbudit jiné, aby se naučily žít podle sebe. Na ženy je vyvíjeno mnoho společenských tlaků. Říkám jim, jak se mají chovat a nezpochybňovat při tom privilegia mužů,“ vysvětlila Ray BLK.

Podobné komentáře dala i do svých písní. V tvorbě se inspiruje kolegyněmi Lauryn Hill nebo Missy Elliot. Její hudba, která se neřídí žádnými žánrovými pravidly, se hodí do klubů díky svižné rytmice, ale obsahuje i jemné, zasněné, syntezátorové melodie, jež nyní využívá mnoho interpretů. Ray BLK má navíc příjemný hlas a umí plynule přejít z rapování v charismatický zpěv.

Ray BLK – My Hood