ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30314 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Milli Janatková v novém videoklipu odhaluje cestu z temnoty

0 Redakce PLAY.CZ 1.11.2023

Autentická hudebnice a výtvarnice vydává videoklip, který zdůrazňuje téma sebeúcty a zodpovědnosti za psychické a fyzické zdraví. Dechová píseň je součástí alba Klid, prosím! a přináší naději, že pokud se člověk rozhodne, dokáže se dostat i z nejhlubší krize.

Album Klid, prosím! získalo ocenění LIT Talent Awards a LIT Music of the Year v kategorii Nejlepší inspirativní hudba. Milli Janatková si celé album natočila sama se všemi nástroji, včetně autorské hudby a textů. Vedle Dechové písně si můžete poslechnout i skladbu Hormonální, Zádovou, Srdeční, Protiúzkostnou nebo Rovnovážnou. V intimním projektu autorka sdílí cestu ze zdravotních potíží, kterými procházela v letech 2014 a 2015.

„Videoklip k Dechové písni zveřejňuji až po letech, kdy jsem připravená odhalit sebe samu ve všech svých podobách. Je v pořádku ukázat i temnější součást osobnosti a emoce jako smutek, hněv nebo agresi, které k procesu odpuštění a sebepřijetí patří. Jen je potřeba s agresí vědomě pracovat a správně ji směrovat, aby neubližovala nám ani ostatním,“ říká autorka.

Nejen osobní zkušenosti, ale i profesní praxe ve vzdělávání a etopedii – rozvoji lidí s poruchami emocí a chování – daly autorce náhled na lidské příběhy a potřebu hledat v rámci společnosti adekvátní řešení zdravotních potíží nejen dospělých, ale také dětí a dospívajících.

„Naše společnost neumí s nepříjemnými emocemi pracovat. Tabu a uzavřenost dostává lidi do deprese a izolace, nadužívání léků přitom nebývá šťastným řešením, i když v rozumné míře pomáhají zmírnit symptomy. Zdravotní potíže jsem prožila kvůli tomu, že jsem třicet let potlačovala své pocity. Dokázala jsem je pak bezpečně vyventilovat a díky vlastní vůli jsem se uzdravila. Šlo o náročné období, ale dno mi obnovilo sebeúctu a respekt k vlastním potřebám. Každý z nás nejvíc pomůže světu, když se srovnáme sami se sebou a vším co nás ovlivnilo. Proto jsem pracovala na projektech Mým kořenům a Hluboko, ve kterých jsem se věnovala rodové a kulturní historii a traumatům. Rozhodla jsem se nalézt prospěšné věci, které mi vnesly mízu do žil. Přineslo mi to stabilitu a až pak jsem mohla dokončit Klid, prosím! a jít dál. Ve videu jsem zobrazila životní cestu, symbol bahna, barev života, vyjádření emocí a odhazování starých zátěží z minulosti. Když si člověk takovým obdobím projde, může pak žít ve zdraví a souladu s okolím. To bych nám všem, společnosti i krajině přála.“

Videoklip vznikl podle scénáře Milli Janatkové, za kamerou stál Aleš Výmola, střih a postprodukce proběhly ve spolupráci obou tvůrců. Dechová píseň se probojovala v soutěži Šance Muzikus 2023 z více než dvou set přihlášených mezi deset nejlepších písní, díky čemuž autorka vystoupila na Sázavafestu a dalších festivalech. Zároveň je její tvorba podporována hudební kanceláří SoundCzech na konferencích v Indii (All About Music) a na Slovensku (Sharpe) nebo díky Institutu umění – Divadelnímu ústavu v Portugalsku (WestWay Lab).

Po dvaceti letech pedagogické a dobrovolnické činnosti se Janatková rozhodla zaměřit na autorskou tvorbu. Její příběh a hudbu můžete zhlédnout v dokumentu Muzikantky 17. listopadu od 21:00 na ČT art. Vystoupí na pražském Festivalu Osamělých písničkářů 11. listopadu, dále na předvánočním dvojkoncertě, který se bude konat 23. listopadu v pražském KD Mlejn, nebo 28. února v klubu TepJazz v Teplicích.

„Podivuhodné písně, vynikající zpěvačka a výjimečné album, které stojí za poslechnutí a za objev. V rámci své neomezené kreativity Janatková došla k neuvěřitelným zvukům.“

Milan Bátor, Český rozhlas