ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9248 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zpráva o stavu punku v Čechách

0 Redakce 18.5.2009

Už nějakou dobu se věnuju punkové scéně v Čechách. Nejdříve jenom sporadicky, občas jsem si něco poslechl nebo přečetl, a následně podrobněji. Shrnu-li, porovnám a roztřídím zkazky, zprávy a zkušenosti, dojdu k závěru, že stav punku v Čechách je stavem nouzovým. Dál číst nemusíte anebo můžete, pak bude dle základních pravidel induktivní metody dokázáno výše zmíněné tvrzení.V osmdesátých a na začátku devadesátých let se etablovaly na scéně první punkové kapely. Ty co byly dobré a vydržely, jsou v dnešních dobách na piedestalu (Visací zámek, N.V.Ú., SPS, E!E atd…). Těch se zpráva netýká. Zkušenosti jsou zaměřeny na tu část punkových kapel, které na přelomu devadesátých a nultých let začínaly a teď se pohybují na prvním schůdku onoho pomyslného piedestalu.

Jednoduše lze říci, že jsou kapely unaveny.

Není divu, už dlouho hrají, leckteré třeba deset let, a asi za to nikdy moc neměli. Koncertů je ale požehnaně. Rozhodně jsou to koncertně nejaktivnější kapely v republice. Není divu. Lidé chodí a mnohé to i baví. Bohužel zákulisí už není tak veselé.

Lži a prachy.

Punkové kapely si to s penězi začínají vynahrazovat a často vznikají stokorunové půtky a podivné nálady a kupodivu jsou punkové spolky tohoto ranku dražší než srovnatelné kapely jiných stylů, což má pak nepříjemný dopad na fanoušky promítající se na ceně lístků.
Někdy pak už holt fanouškům nezbývá na pivo.

Nebo jsem jenom citlivka a nemám rád argumenty typu: lístky měly stát víc, lidi by stejně zaplatili a my bychom vydělali víc.

Kde je orientace na fanouška? Tady, hned vedle. Musí se říkat a dělat věci, které sice úplně kapela neuznává: „Víš jak metal. O metalu musím mluvit fuj, ale vlastně mi nijak nevadí. Mně je to osobně jedno, ale lidi to chtěj. Nevypadal jsem blbě, když jsem to říkal?

Výsledek únavy ale může být i pozitivní. Kapely jezdí na čas, začínají včas, hrají dohodnutou dobu a zase hned odjíždějí, protože chtějí být už doma. Na závěr mi nezbývá než citovat klasika: “A kde je rokenrol, kurva!

JACQUES