ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29296 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nezlob se, ale… Tato festivalová sezóna je černá

1 jsk 15.8.2013

Mohlo by se zdát, že letošní festivalové sezóna je v nejlepším pořádku. Nad Rock for People se nesrazily dva bouřkové mraky a nezprznily svým následujícím činěním areál k nepoznání, z dalších akcí nejsou hlášena rušení kvůli špatnému počasí, žádný velký festival nebyl anulován tři týdny před začátkem bez vidiny vrácení peněz fanouškům za zakoupené vstupenky a Sázavafest letos na poslední chvíli nezrušil hlavní kapelu akce a v klidu proběhl, dokonce ve velice hezkém prostředí. Navíc letošním festivalům přeje počasí. Pokud není zrovna nadměrné teplo, je ideální průměr, a když už sprchne, je to třeba nepříjemné, ale bere se to jako součást takových akcí.

Přesto si dovoluji hodnotit tuto sezónu tři víkendy před jejím skončením jako černou. Projevilo se totiž to, co se očekávalo již loni – finanční krize. A projevila se na všech frontách.

Mnoha festivalům během roku odešli sponzoři, a ti, kteří zůstali, často snížili svůj příspěvek, návštěvníci (jejichž rodin se finanční krize dotkla také) vyrážejí na akce vyzbrojeni menšími částkami na požitky, než tomu bývalo v minulosti, a kapely a pronajimatelé pozemků nesleví ani haléř. A tak jsou návštěvy na letošních větších festivalech nižší než loni (stěžovat si nemohou na Hradech.cz nebo na festivalu Okoř, případně na Colours of Ostravy, tam to zůstalo stejné), což svědčí o tom, že ti, kteří se na festivaly vybrali, zvolili namísto dvou až čtyř loňských jeden letošní.

Důsledek? Benátská noc rušila kapely za pochodu, odnesl to například Žlutý pes. Open Air Festival v Panenském Týnci byl zase smutný z velice nízké návštěvnosti. Pravda, podepsalo se na ní špatné počasí, ale kdo ví, jestli by to za slunečných dnů nedopadlo stejně zle. Sázavafest se také ocitl v problémech, což nejvíce pocítily kapely (například na mizerném cateringu) a ti, kteří pro festival pracovali.

Důvodem je ve všech případech nedostatek financí. A vezmeme-li v potaz, že hovoříme o třech docela významných českých festivalech, lze si bez skrupulí říct, že pro celou festivalovou komunitu bylo letošní léto černé.

Již drahně let si pohrávám s myšlenkou spojení festivalů ve dva až tři opravdu reprezentativní. Nikdo z pořadatelů o tom nikdy nechtěl ani slyšet. Možná je letošní sezóna přiměje o takovém nápadu alespoň popřemýšlet.

Tagy: