ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27381 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nezlob se, ale… V Lucii a Wanastowkách se dějí zvláštní věci

0 Redakce 26.10.2010

Minulou středu se na internetových stránkách skupiny Wanastowi Vjecy objevila obvykle strohá zpráva o tom, že P. B. Ch. ze skupiny odchází a bude se nadále věnovat svým projektům. Robert Kodym poté na telefonický dotaz, jak to bude s kapelou dál, odvětil, že Wanastowky v žádném případě nekončí a v brzké době oznámí, co se bude dít dál. P. B. Ch. nejprve mobilní telefon nezvedal, když tak později učinil, předstíral, protější hlas neslyšel a poté opět nezvedal.

Termín „obvykle strohá  zpráva“ je použit v širších souvislostech. Ať se nám to líbí, či nikoliv, skupinu Wanastowi Vjecy je třeba brát jako slavnou sestru jiné slavné sestry, sice Lucie. Obě party byly od konce osmdesátých let propleteny personálně, obě vládly devadesátým létům na české poprockové scéně a obě se pozvolna rozpadají (či již rozpadly), aniž by se chtělo věřit, že už vážně řekly poslední slovo. Obě se také k jakýmkoliv personálním změnám vyjadřovaly a vyjadřují nerady a stroze. Čili „obvykle stroze“.

Je až neuvěřitelné, jak snadno a navenek bez boje opustily formace Lucie a Wanastowi Vjecy své výtečné pozice na bitevním poli české pop music. Lucie, přesněji David Koller, Robert Kodym a s pauzou i P. B. Ch., se nejprve rozešla se čtvrtým členem Michalem Dvořákem, aby se v následujících měsících potvrdilo, že to byl právě Dvořák, kdo se producentsky a hudebně podílel na chodu kapely výraznou měrou. Po čase odešel i Koller, zjevně po sporu se zbývajícími dvěma, kteří o něm podle Kollerova tehdejšího prohlášení řekli něco nepěkného. Lucie šla tím pádem do kytek – nebyli lidi. Odešla na vrcholu slávy.

Zbylý tandem Kodym –  P. B. Ch. se logicky vrhl na do té doby stranou odložené Wanastowi Vjecy a albem Torpedo z roku 2006 si zadělal na dobrý comeback. Měl k němu mandát, protože kromě těchto dvou do kapely nikdo další stabilně nepatřil. Následující turné sice nemělo takový ohlas, jaký by si asi představovali, ovšem nutno podotknout, že skupina trochu neomaleně mířila hned od začátku příliš vysoko, rovnou do velkých hal. Možná by jí více slušel návrat skromnější. Její autorský potenciál ale hned několik písniček na albu Torpédo prokázalo.

Nyní už spolu nevydrželi ani ti dva. Okolnosti jejich rozchodu zůstanou dlouhou dobu zahaleny tajemstvím, stejně jako skutečné okolnosti odchodů Dvořáka a Kollera z Lucie. Připouštím, že bez jejich objasnění se asi obejdeme. Horší je ale vědomí pádů, které původní partu po odchodu některého ze členů vždy čekaly. Co si budeme povídat: Dvořák dělá Vivaldianno, což je dobrý marketingový nápad, ovšem nic moc původního, Koller se na sólové dráze trochu trápí, P. B. Ch. vydal jednu sólovku a nebyl o ní velký zájem ani tehdy, přičemž dnes o ní vědí jen hudební zasvěcenci, Lucie padla a nebere ani zajímavé finanční nabídky na comeback, Wanastowky si asi návrat představovaly zářnější. Pokud by to tak mělo jít dál, je pravděpodobné, že každý další oddělený počin P. B. Ch. a Kodyma bude zase o kus neúspěšnější než všechny předešlé. Jinými slovy – nejsilnější byli všichni čtyři pospolu.

Rád bych se samozřejmě mýlil a dočkal se třeba návratu Lucie, skvělé sólovky P. B. Ch., úžasného turné Kodymových Wanastovek nebo výtečného sóloalba Dvořáka. Současně dost dobře nechápu, jak je možné nechat rozdrolit tak úspěšné, milované a talentované hudební úkazy, jakými Lucie a Wanastowi Vjecy byly. I když Wanastowky jedou dál…

Jaroslav Špulák