ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16260 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nezlob se, ale… Počet diváků festival nerozzáří

0 Redakce 9.8.2011

Pořadatelé festivalů  mají už léta podivný zlozvyk. Počet příchozích diváků si mnohdy vycucávají z prstů a jsou při tom velmi přičinliví. Někteří vynásobí svůj jednodenní odhad počtem dnů konání akce a vyrukují s hausnumerem, které naprosto neodpovídá realitě, jiní vyčarují číslo, jež šokuje i je samotné, no a když se na Votvíráku mělo před časem objevit bezmála sto tisíc lidí, bylo evidentní, že odhady a odvážné konstrukce neberou konce. Přitom na onom Votvíráku byl tehdy vstup zdarma, takže pořadatelé jen odhadovali, kolik návštěvníků na letišti v Milovicích mají.

O víkendu na Sázavafestu jsem měl po druhém dnu k dispozici číslo patnáct tisíc diváků. Byl to počet pouze dílčí, protože pořadatelé pak oznámili konečných sedmnáct tisíc lidí. Na festivalu jsem se setkal se známým, který se mnohokrát v minulosti přiživoval jako „páskař“, tedy ten, kdo se na různých akcích stará o počet a distribuci zápěstních pásek pro diváky a další přítomné. Tvrdil, že „to má v oku“ a porozhlédl se po benešovském areálu, kde se akce konala. Zeptal se mě ještě, jestli jsou u druhé scény, na které se právě nehrálo, nějací další lidé. Když jsem mu odpověděl, že směšné minimum, odvětil, že je přítomno devět tisíc diváků. Hodinu na to mi pak jeden zkušený zvukař řekl, že vidí dvanáct tisíc lidí a je si tím zcela jist.

Chci tím říct, že přesný počet ví jenom pořadatel akce a není dobré, když s ním čaruje a manipuluje. Kdyby namísto dvaceti tisíc přítomných uvedl, že je v areálu skutečně dvanáct tisíc lidí, bylo by to férové. Kolikrát totiž stačí podívat se kolem sebe a takto snadno zjistit, že nahlášený počet diváků prostě neodpovídá skutečnosti.

V minulosti zažil festivaly, kdy pořadatelé hlásili schválně méně diváků, neboť tím klesly poplatky společnosti OSA (Ochranný svaz autorský). Dnes už to tak není a mnozí nadsazují. Je tu totiž boj o partnery. Je logické očekávat, že když sponzorovi akce nahlásí namísto deseti tisíc přítomných tisícovek dvacet, lze spíše očekávat, že on festival podpoří i napříště. Bude to ale dělat jen do té doby, než si sám přítomné spočítá a zjistí, že ho pořadatel vodí za nos.

Kouzelné mi pak připadnou akce typu Broumovské kytary, kdy si zajdu za prodavačem vstupenek, zeptám se jej na počet přítomných, on pohlédne do vstupenkového bloku a řekne: „752.“

Počet diváků festival nerozzáří. Prestiž určuje spokojenost těch, kteří přišli, a také nabídnutý program. Ve svých článcích píšu, že „pořadatelé oznámili, že v areálu je tolik a tolik diváků“. Tak to totiž opravdu je.

JAROSLAV ŠPULÁK