ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10294 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nezlob se, ale… Madonnu nelze, proboha, srovnávat s Kabátem

0 Redakce 13.8.2009

Pražský koncert Madonny na místě, kde se nikdy žádný koncert nekonal a lidé z okolních domů proti němu protestují, protože se to nosí a lze z toho vytlouct v horším případě soucit a v lepším odškodné za psychickou či zdravotní újmu. Proti němu pražský koncert Kabátu na místě, kde se nikdy žádný podobný nekonal a lidé z okolí si zcela určitě stěžovat budou, neboť z toho lze vytlouct v horším případě soucit a v lepším odškodné za psychickou či zdravotní újmu.
Byť to svádí k tomu obě akce srovnávat a pořádat poněkud připitomělé závody v tom, na kterou přijde více lidí, nemají spolu nic společného a dvě výše uvedená konstatování jsou jediná podobenství. Jinak je to ale, při vší úctě ke Kabátu, jako srovnávat hru Barcelony a Viktorie Žižkov. Samozřejmě v neprospěch Kabátu (respektive Viktorky).

Pořadatelé oznámili, že na koncert Madonny očekávají čtyřicet tisíc diváků. Druzí pořadatelé připustili, že se prodalo už pětatřicet tisíc vstupenek a vypadá to, že na Vypich by na Kabát mohlo přijít klidně padesát tisíc fanoušků. V tuto chvíli naoko vyhrává Kabát, nicméně je to pouhé zdání, kterému bohužel podlehla i některá zdejší média.

Cena za vstupenku na královnu popu se pohybovala v relaci od 995 do 7995 Kč. Lístky na Kabát šly v ceně od 390 do 790 Kč. Kdyby lupeny na Madonnu stály jako lupeny na Kabát, přišlo by jistě dobrých sto tisíc diváků. Být to naopak, Kabát by měl problém dostat na Vypich pět tisíc lidí. Porovnávat návštěvnost obou koncertů je tedy zhola absurdní.
Koncert Madonny bude pro mnohé české diváky jediný v tomto roce. Bude to sváteční událost, akt, na který si průměrně vydělávající našinec musel dát stranou pár stovek z několika výplat, a okamžik, z něhož tentýž našinec bude nějaký ten měsíc směle žít, zvláště pochází-li z obce, odkud větší část populace na podobné šarády nejezdí.

Show Kabátu zhlédnou ti, kterým tahle parta učarovala z desek nebo na minulých koncertech. Sejdou se na něm mnohé generace, všichni budou zpívat všechno (tím spíš, že kapela nechystá žádnou novou pecku) a až to skončí, o víkendu si zaskočí na taneční zábavu ve svém kraji či do pubu, kde to roztočí stejně jako minule.
Madonna se před fotografy schovala do hotelu Mandarin a sveřepě odmítla opustit kutloch, protože je přece světová celebrita, nebude nikomu mávat a nenechá se fotit. Hoši z Kabátu na koncert sice přijedou v bezvadných autech, nicméně vyfotit si je bude moci, kdo jen bude chtít, pozdraví se s kamarády a z pódia budou – na rozdíl od americké superstar – odcházet s pochybnostmi, jestli to, co předvedli, bylo dost dobré.

Madonna o svých hudebních aktech nepochybuje, protože na ně má několikasetčlenný tým a když někdo selže, dostane padáka a nahradí se jiným pohůnkem. Kabát si celokapelně řeší každý úkon, každý technický detail a každý krok na pódiu, protože je to snaživá parta, která dosáhla úspěchu v malé zemi a je si sakramentsky vědoma toho, že se na každého diváka z těch, kteří na Vypich dorazí, pořádně nadřela a po fiasku na Eurosongu zůstane sláva definitivně jenom doma, pročež je třeba ji ošetřovat jako batole.

Madonna je ve vesmíru, Kabát na Zemi. Jejich koncerty nejsou dostihy a každé srovnání je podraz na jednu či druhou stranu.

JAROSLAV ŠPULÁK