ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5716 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nezlob se, ale… Festivalové hvězdy letos nezáří

0 Petr Hašek 23.7.2012

Na sklonku minulého týdne přišla zlá zpráva od pořadatelů Sázavafestu. Jelikož se jim nepodařilo od sponzorů získat dostatek financí na krytí festivalu, rozhodli se zrušit vystoupení skupiny Kaiser Chiefs. Největší hvězdy akce, kapely, na kterou si řada fanoušků koupila vstupenku.

Není divu, že se v reakci na facebookovém profilu festivalu objevily inzeráty, v nichž zklamaní lidé nabízejí k prodeji vstupenky. Kdosi vtipný dokonce napsal: „Vyměním Oakenfolda, Saka Noela a Mike Candyse za Kaiser Chiefs. Zn. Spěchá“, což je reakce na tušenou pravdu, že Sázavafest je festival především rockový, nikoliv taneční, a že část příznivců na něj mířila třeba právě kvůli Kaiser Chiefs, případně Skindred, kteří svou účast zrušili.

Podle informací od pořadatelů bude ohlášena náhrada. Nutno ale počítat s tím, že to bude náhrada za Skindred, nikoliv za Kaiser Chiefs, neboť na tu by se jim logicky nedostávalo financí. Netřeba pak pochybovat o tom, že zrušení účasti hlavní hvězdy čtrnáct dnů před startem Sázavafestu na dobré pověsti až tak nepřidá.

Je to ale realita, která navazuje na to, co se už během letošního festivalového léta stalo. V červnu zrušili pořadatelé pražský Prague City Festival s odůvodněním, že „Festival byl zrušen výhradně z finančních důvodů. Z předprodeje vstupenek, reklamních a sponzorských smluv se nám nepodařilo získat dostatečné množství financí, které byly pro realizaci festivalu nezbytné. Nevíme o tom, že by se šlo v ČR nebo v zahraničí, proti tomuto druhu podnikatelského rizika pojistit.“ (citace z webu)

Problém je, že distributor vstupenek Ticketportal peníze za vstupenky vracet nebude, čímž tato povinnost přešla na pořadatele festivalu. Ten však peníze nemá, jelikož zaplatil zálohy některým kapelám a poplatil například výdaje za propagaci. V prohlášení na svých internetových stránkách uvedl, že „Společnosti Punx Not Dead s.r.o. (pořadatel akce) nezbývá, než sama na sebe neprodleně podat insolvenční návrh. Majitele zakoupených vstupenek na Prague City Festival budeme podrobně informovat o tom, jak se mohou do insolvenčního řízení přihlásit a uplatnit nárok na vrácení vstupného.“

V praxi to v podstatě znamená jediné: peněz za vstupenky na festival, který se nekonal, se lidé pravděpodobně nedočkají, v lepším případě se celá věc potáhne dlouhou dobu. Dobré by bylo vědět, co se mezi Ticketportalem a Punx Not Dead s.r.o. vlastně stalo.

Z finančních důvodů padli i Kaiser Chiefs pro Sázavafest, což znamená, že na české festivaly v praxi dopadla finanční krize, o které se hovořilo už před dvěma lety. Ceny zahraničních kapel totiž nijak nesnížila, spíše naopak. Většina pořadatelů ostatně neopomene mezi řečí zmínit, že zahraniční formace (ty zvučného jména) jsou stále dražší, přitom ovšem nevycházejí pořadatelům příliš vstříc, třeba v takovém banálnosti, jakou je poskytnutí rozhovorů médiím.

Případ Björk, která odřekla účast na Colours Of Ostrava (přitom na některých jiných festivalech v menší míře i přes své hlasové problémy zpívá) a Faith No More, kteří nemohli na Rock for People hrát kvůli tomu, že bouře před jejich plánovaným vystoupením zlikvidovala techniku, jsou z trochu jiného soudku. Faktem ale je, že těšil-li se někdo na koncerty mnoha slušných zahraničních es právě na festivalech, se zlou se potázal. Björk, Faith No More, Blink-182, Simple Plan, New Order a nyní i Kaiser Chiefs nebyli a nebudou. Smolná sezóna, není-liž pravda?

Nastalá situace vypovídá ještě o jedné věci. Mezi některými pořadateli letních festivalů existuje řevnivost, jež leckde přechází v nepřátelství. Všichni přitom podnikají v tak nejistém oboru, že každého z nich může kdykoliv potkat to, co potkalo pořadatele Prague City Festivalu, Colours Of Ostrava, Rock for People nebo Sázavafestu. V rušení vystoupení i jednoho celého festivalu se utopila hromada peněz a škodní byli pohříchu na všech stranách. Kéž by to všechno alespoň vedlo k tomu, že se budou pořadatelé podobných akcí přinejmenším respektovat.